Ablacyjny resurfacing skóry przy użyciu laserów Er:Yag i C02

Autor: lek. Arkadiusz Dołba

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/27/2009

Tagi:

Ablacyjny resurfacing przy użyciu laserów CO2 (np. Pixel CO2 Alma Lasers czy ExelO2 Quantel Derma) i Er:YAG(np. laser erbowy Pixel Alma Lasers)jest ogólnie przyjętą metodą odmładzania i poprawy tekstury skóry. Wskazaniem są tu zarówno utrata jędrności, drobne zmarszczki jak i blizny oraz przebarwienia.W przypadku większego nacisku na samo złuszczenie naskórka większe zastosowanie będzie miał laser Er:YAG, natomiast w leczeniu,w którym równie ważny będzie termalny efekt podgrzania kolagenu,bardziej sprawdzi się system CO2.

Problem w wyborze odpowiedniej technologii sprowadza się więc tylko do określania oczekiwań pacjenta i wskazania do zabiegu. Wykorzystanie w obu przypadkach zjawiska fototermolizy frakcyjnej,ma na celu wytworzenie w skórze właściwej, mikroskopijnych, oddzielonych od siebie obszarami żywej tkanki, kolumn uszkodzeń termicznych (określanych jako MTZ microthermal zones). Światło laserowe obierając wodę za cel, skutecznie uszkadza zlokalizowane na różnych głębokościach komórki bogate w ten chromofor, takie jak keratynocyty naskórkowe czy kolagen.

Laser frakcyjny (CO2 czy Er:YAG) dostarcza do tkanki podzieloną wiązkę światła w postaci matrycy (o zadanej wielkości i Laser ExelO2zagęszczeniu pixeli) wąskich kanalików za pomocą specjalnej soczewki.Każda z kolumn powoduje lokalną martwicę naskórka i denaturację kolagenu. Dzięki temu, iż każda z MTZ otoczona jest nienaruszoną tkanką,dochodzi do szybkiej reepitelializacji naskórka i skóry właściwej. Głębokość penetracji każdej kolumny jest względna – zależy od żądanej energii i można ją swobodnie dostosować do leczonego obszaru ciała. Przy większej dawce energii możliwe jest leczenie głęboko położonych blizn potrądzikowych czy pochirurgicznych, a także głębokich zmarszczek. Natomiast niższe wartości energii wykorzystuje się do powierzchownego odmładzania skóry i likwidacji przebarwień.Przygotowania i postępowanie po zabiegu.

Zabiegi laseroterapii frakcyjnej w/w urządzeniami w większości nie wymagają znieczulenia miejscowego (przeciwnie, jeśli chodzi o użycie tradycyjnego chirurgicznego CO2). Do bardziej inwazyjnych zabiegów laserem CO2zaleca się zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po przeprowadzeniu zabiegu można zaobserwować u pacjenta obrzęk i rumień,utrzymujące się około jednej doby,po czym dochodzi do łuszczenia drobno płatkowego.

Niewielkie wynaczynienia, jakie mogą się pojawiać w obrębie cieńszej skóry, są efektem z a s t o s o w a n i a zbyt agresywnych p a r a m e t r ó w. Dzień po zabiegu pacjentki mogą już skorzystać z kosmetyków kryjących.Rumień i obrzęk są na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów i utrzymują się do 5-7 dni, w zależności od agresywności przeprowadzonego leczenia. W przypadku najbardziej agresywnych zabiegów, zwłaszcza z użyciem lasera CO2, pacjent powinien liczyć się z 2-3 dniowym wyłączeniem z kontaktów towarzyskich, z powodu zbyt intensywnego rumienia. Suchość skóry obserwuje się od 2 dnia po zabiegu, ustępuje ona po zastosowaniu nawilżenia 3 do 4 dni później. Bardzo rzadko pojawiają się efekty niepożądane takie jak zmiany pigmentacji,infekcje (głównie wirusem herpex simplex) i drobne blizny. Niemniej jednak mają one charakter przemijający. Efekty ablacyjnej laseroterapii frakcyjnej. Efekty terapii widoczne są po upływie od około 4 tygodni do 3 miesięcy, kiedy to następuje całkowite zastąpienie MTZ nowym kolagenem. W tym okresie dochodzi do intensyfikacji produkcji komórek nowego kolagenu i elastyny, decydujących o jędrności skóry. Dzięki temu uzyskuje się efekt wyraźnego spłycenia zmarszczek i blizn.

Skuteczna terapia.
W wielu przypadkach pracy laserem frakcyjnym osiąga się całkowity zanik blizn,zmarszczek czy przebarwień, niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą. Stymulowanie organizmu do odpowiedniej przebudowy własnymi siłami ma w zastosowaniu tej metody kluczowe znaczenie. Jak wspomniano na początku, lekarz obierając taką metodę dysponuje narzędziem skutecznym w bardzo szerokim spektrum działań klinicznych, przy zachowaniu minimalnego okresu „wyłączenia z życia”, tak istotnego dla wielu pacjentów.

W mojej opinii frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowego jedynie w trudnych przypadkach (np. blizny przerosłe, keloidy), jednakże wydłuża okres rekonwalescencji i oczekiwania na pożądany efekt. Niesie za sobą też większe ryzyko powikłań po zabiegu. Laser CO2 celuje w wodę,jako chromatofor. Tak samo laser Er:YAG, z tym, że powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne podczas jednego przejścia przy normalnych parametrach. Przy Er:YAG zauważalne jest dużo szybsze gojenie skóry z powodu płytszych głębokości absorpcji, ale mniej skuteczna koagulacja. To ostatnie może przyczynić się do zwiększonej liczby przejść laserem. Mając do dyspozycji obie wspomniane technologie i korzystając z możliwości terapii kombinowanej, lekarz jest w stanie skutecznie poradzić sobie z problemami odpornymi na inne metody leczenia.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.