Aknicare - skuteczny sposób na trądzik

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Tag:

Trądzik pospolity to przewlekłe schorzenie związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Dotyczy głównie ludzi młodych, to znaczy od 12 do 18 roku życia, ale dotyka także osoby w średnim wieku. Trądzik objawia się łojotokiem o różnym stopniu nasilenia oraz nadmiernym rogowaceniem naskórka przy ujściu mieszka włosowego. I choć nie zawsze skóra łojotokowa jest skórą z trądzikiem, to istnieje związek między ilością wydzieliny gruczołów łojowych skóry a nasileniem trądziku.

Pojawienie się trądziku często związane jest z przestrojeniem hormonalnym do jakiego dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet).U kobiet przyczyną trądziku może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony męskie. Na skutek stałego pobudzania gruczołów łojowych może dojść do przerostu gruczołów łojowych i łojotoku.

Wzrost wydzielania łoju w wyniku stymulacji gruczołów łojowych (głównie przez androgeny) i zwiększenie złuszczania ściśle do siebie przylegających komórek naskórka w ujściach mieszków włosowych doprowadza do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi Propionibacterium acnes ( bakterie komensalne - wchodzące w skład normalnej flory bakteryjnej skóry, także u osób zdrowych).

Firma General Topics, która od ponad dwóch lat zjednuje sobie rzesze zwolenników, proponuje serię Aknicare efektywnie walczącą z problemem skóry łojotokowej i trądzikowej. W ofercie posiadają trzy, wzajemnie uzupełniające się dermokosmetyki, które pielęgnują skórę tłustą i mieszaną.

Aknicare żel, tonik oraz krem stanowią podstawę pielęgnacji tej problemowej skóry, bądź są uzupełnieniem miejscowej terapii antybiotykowej, sterydowej, retinoidalnej.

Żel Aknicare oparty jest na skojarzeniu triclosanu i kwasu pirogronowego (jako jedyny produkt na rynku zawiera w składzie 1% kwas pirogroniowy, który przygotowuje do peelingu Enerpeel z tym właśnie kwasem). Żel, dzięki tak dobranym substancjom czynnym, hamuje łojotok, zapobiega nadmiernemu rogowaceniu i powstrzymuje rozwój propionibacterium acnes (PBA) oraz likwiduje stany zapalne.

Tonik Aknicare poprzez zastosowanie kwasów: linolowego, cytrynowego i salicylowego, aktywnie redukuje łojotok i poprawia ogólny stan skóry pacjentów ze skłonnością do trądziku.

Aknicare krem świetnie nawilża skórę i przyspiesza gojenie ran (kwas hialuronowy i mleczan cynku), jednocześnie zachowując skórę matową, co ma duże znaczenie dla kobiet, które mogą bezpośrednio na krem, zastosować podkład.

Reasumując, seria Aknicare firmy General Topics to nowe, bezpiecznie i globalne podejście do patologii trądziku. Preparaty mogą być stosowane w mono- i politerapii, gdyż w połączeniu, np. z terapią retinoidalną likwidują kolonie bakterii, nawilżają skórę i poprawiają proces bliznowacenia. Ponadto, dermokosmetyki Aknicare z większą siłą redukują łojotok i rogowacenie, przez co skracają czas trwania kuracji antybiotykowej.

    Dziś, gdy mamy tak wiele produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej, nie mamy czasu i siły na testowanie nieskutecznych preparatów, dlatego oszczędzając nasze pieniądze, powinniśmy sięgnąć po serię Aknicare.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.