Aparat RTG z ramieniem G - jednoczesny widok w dwóch płaszczyznach

Autor: Paweł Katarzyński

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Czy zastanawialiście się Państwo o ile szybsze, a co za tym idzie mniej obciążające dla lekarzy, operatorów i pacjentów, byłyby operacje pod kontrolą aparatu RTG, gdyby można było uniknąć częstych zmian pozycji systemu?

Firma SwemagImaging, tworząc aparaty z serii Biplanar, dała możliwość odpowiedzi na to pytanie. SwemagImaging to szwedzka firma specjalizująca się w produkcji aparatów z ramieniem G, czyli dwuosiowych, śródoperacyjnych aparatów RTG. Systemy te, jako jedyne na świecie, charakteryzują się dwoma prostopadłymi układami lampa-wzmacniacz obrazu. Ta unikatowa cecha pozwala na jednoczesne projekcje AP i LAT, nie wymagając przy tym zmiany pozycji aparatu. Ogranicza to, a w wielu przypadkach całkowicie eliminuje, potrzebę manewrowania aparatem w trakcie zabiegu. Operator może zobaczyć obraz z dwóch płaszczyzn na monitorach w tym samym czasie. Podczas korzystania z systemów Biplanar, lekarz jest w stanie w pełni skoncentrować się na swojej pracy bez niepożądanych przerw na zmianę pozycji aparatu i szukanie odpowiedniej płaszczyzny obrazowania. Powoduje to skrócenie czasu pracy, co z kolei znacznie zmniejsza dawkę promieniowania oraz ryzyko wynikające z przebywania pacjenta w sedacji. 

Dziedzinami medycyny, gdzie najlepiej sprawdzają się aparaty z ramieniem G Biplanar są: ortopedia, chirurgia kręgosłupa, oraz te aplikacje, gdzie priorytetem są dokładność i łatwość pozycjonowania, czyli wszelkiego rodzaju implementacje. W tym zastosowaniu podgląd w dwóch płaszczyznach pozwala na precyzyjne i szybsze umieszczanie implantów w odpowiednim miejscu. 

Aktualnie najnowszym aparatem z serii Biplanar dostępnym w naszej ofercie jest model 600s. Jest to aparat wyposażony w dwa 9” wzmacniacze obrazu oraz dwie lampy, a także kamery CCD o rozdzielczości 1024x1024. Sterowanie systemem jest bardzo proste i odbywa się za pomocą sterownika nożnego, dzięki któremu operator może wyzwalać ekspozycję dla obu osi. Dodatkowo jest on oznaczony kolorami, aby wyeliminować możliwość omyłkowej ekspozycji z niewłaściwego układu. W systemie tym istnieje możliwość zmiany SID, co z kolei pozwala na zwiększenie wolnej przestrzeni wewnątrz ramienia. Konsola operatora wyposażona jest w dwa 18” monitory LCD. Szwedzki producent w najbliższym czasie zamierza wprowadzić na rynek w pełni cyfrowe ramię G, wyposażone w dwa układy lampa-detektor, więcej informacji pojawi się w jednym z najbliższych wydań CX News. 

Aby zapomnieć o ciągłej zmianie pozycji ramienia C i korzystać z jednoczesnego widoku w dwóch płaszczyznach, zachęcam do zapoznania się z ofertą aparatu Biplanar. Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego Działu Handlowego.
 
 SwemacImaging

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SwemacImagingOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe. 

Ucyfrowienie aparatu RTG – to naprawdę proste

Cyfrowe aparaty RTG stały się już standardem. Na rynku medycznym pozostaje jednak wiele systemów analogowych, które pomimo swojego stażu bardzo dobrze funkcjonują. Do niedawna jedyną opcją ucyfrowienia takich aparatów były kasety CR (Computed Radiography) - czyli systemy Radiografii Cyfrowej Pośredniej. Aktualnie pracownie mają do wyboru również bezpośrednią digitalizację systemów RTG, poprzez detektory DR (Digital Radiography) - czyli Radiografię Cyfrową Bezpośrednią. O tej technice będą Państwo mogli przeczytać w poniższym artykule.