Artykuły w kategorii Urologia:

Jeden z pierwszych ESWL w Polsce - doświadczenie z użytkowania

Jednym z pierwszych aparatów do pozaustrojowej litotrypsji kamicy w Polsce był aparat Breakstone produkcji Medispec – poprzednik aparatów Econolith 2000 i Econolith 3000. Został on zakupiony w listopadzie 1990r. Był to czwarty aparat do kruszenia kamieni w Polsce i jedyny po wschodniej stronie Wisły. Należy zaznaczyć, że dwa pierwsze aparaty w Katowicach i Warszawie uruchomiono w 1988 roku, czyli jedynie dwa lata wcześniej.

Econolith 3000 – co nowego w 2014

Econolith 3000 firmy Medispec, to dobrze znany na naszym rynku elektrohydrauliczny litotrypter ekstrakorporalny. Szybko zyskał wysokie uznanie swoich użytkowników, którzy docenili wysoką skuteczność kruszenia złogów, intuicyjną obsługę i niskie koszty początkowej inwestycji oraz eksploatacji. Wszystko to bez kompromisu dla bezpieczeństwa pacjenta. Mimo komercyjnego sukcesu producent nie spoczął na laurach i już na początku tego roku zaprezentował nowy Econolith 3000. Co zmieniło się w trakcie gruntownej modernizacji aparatu?

Nie wszystko złoto co się świeci

Od wielu lat „złotym standardem” w terapii łagodnego rozrostu prostaty są TURP (transurethral resection of the prostate) oraz inwazyjna, otwarta prostatektomia. Metody te wiążą się nieodłącznie z niepomijalną liczbą powikłań i pooperacyjnych dolegliwości dla pacjenta. Częstotliwość występowania powikłań rośnie w obydwóch przypadkach wraz z rozmiarem prostaty. Z tego powodu rozpoczęto poszukiwania małoinwazyjnych alternatyw tych metod, które mogły by zagwarantować jak najniższy procent komplikacji pozabiegowych. Procedury laserowej terapii BPH zyskują na świecie i w Polsce coraz szersze poparcie, powoli wypierając metody tradycyjne.

Systemy ESWL Medispec zweryfikowane przez polski rynek

Medispec Econolith 2000 (E2000) to podstawowy, elektrohydrauliczny system ESWL o sprawdzonej konstrukcji. Urządzenie jest pozycjonowane w klasie budżetowej. Pomimo niskiej ceny zakupu, aparat oferuje wszystkie cechy dobrego litotryptera: umiarkowaną gęstość energii pojedynczego impulsu, duże ognisko terapeutyczne, wysoką skuteczność kruszenia kamie-ni, niskie koszty eksploatacji. Wraz z aparatem dostarczany jest stół z możliwością regulacji położenia w 3 płaszczyznach. Aparat współpracuje z większością dostępnych na rynku ramion C. Opcjonalnie, po wyposażeniu w uchwyt do głowicy, może współpracować z dowolnym posiadanym przez użytkownika aparatem USG. Medispec E2000 jest aparatem, który bardzo dobrze sprawdzi się w prywatnych oraz publicznych placów-kach medycznych, rozpoczynających swoją działalność w dziedzinie kruszeniu kamieni. 

Vela QI - jak scyzoryk armii szwajcarskiej

Młodszy brat Veli XL pojawił się oficjalnie na rynku w Polsce. Inżynierowie firmy Starmedtec po otrzymaniu analizy naj­częściej używanych aplikacji Veli XL doszli do wniosku że do większości z nich wystarczyłaby znacznie mniejsza moc. Wynikiem ich pracy jest 30 W laser thulowy drugiej genera­cji - Vela QI. Aparat znajduje swoje zastosowanie w urologii (radykalna prostatektomia, nacinanie zwężeń, wycinanie gu­zów nerki, częściowa resekcja nerki), ginekologii (kłykciny, endometrioza), laryngologii (usuwanie migdałków, polipów, chirurgia jamy ustnej), pulmonologii, chirurgii ogólnej oraz onkologicznej (operacje laparoskopowe, częściowa resekcja wątroby), itd. 

Thermaspec do termoterapii BPH - doświadczenia w pracy

Benign prostatic hyperplasia, czyli BPH – łagodny rozrost gruczołu krokowego to najczęstszy problem urologiczny z którym mężczyźni zgłaszają się do poradni urologicznej szukając pomocy. Obecnie dysponujemy szerokim wachlarzem terapeutycznym, zmniejszającym objawy dolegliwości dolnych dróg moczowych - LUTS (low urinary tract symptoms). Począwszy od obserwacji, poprzez leczenie farmakologiczne (alfa-blokery, finasteryd, dutasteryd, leki antycholinergiczne, inhibitory PDE5 itd.), leczenie zabiegowe, małoinwazyjne, operacje endoskopowe i klasyczną chirurgię.

Kamienie niecieniujące - wczesne leczenie kamicy układu moczowego.

Z początkiem 2011 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu firma Urologia Centrum utworzyła nowoczesną pracownię kruszenia kamieni nerkowych wyposażoną w najnowocześniejszy w rejonie Polski północnej litotrypter MODULARIS Variostar produkcji Siemensa AG, wyposażony w podwójny system namierzania kamieni w drogach moczowych, za pomocą wysokiej klasy USG i RTG. Urządzenie to wraz z niezbędnym osprzętem, umożliwia rozbijanie wszystkich typów kamieni zarówno w nerce, jak i w każdym odcinku moczowodu.

Termoablacja - reaktywacja?

Termoablacja została wiele lat temu „zarzucona” jako metoda skutecznej pomocy przy leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Czy słusznie? Trudno jednoznacznie powiedzieć… Dzisiaj metoda ta powraca jako interesująca i mało traumatyczna alternatywa dla określonej - dobrze zdefiniowanej grupy pacjentów.

Uwaga na "Laserowy Amber Gold" czyli jak istotne są rzeczywiste parametry aparatu.

Lasery holmowe używane są głównie do litotrypsji, ablacji i koagulacji. Najczęściej wykorzystuje się go jednak do kruszenia kamieni. I tutaj bardzo istotne jest, aby parametry pracy lasera można było ustawić tak, aby kamień dał się skruszyć, a nie tylko „poskrobać”. Impulsy muszą być krótkie, posiadać wysoka energię i być aplikowane z niską częstotliwością. Taki „zestaw” parametrów gwarantuje skuteczne i szybkie skruszenie kamienia bez ryzyka poparzenia organów wewnętrznych Pacjenta.

Modularis - System ESWL

Firma Siemens Healthcare już w roku 1986 zaprezentowała swój system do kruszenia kamieni, na nowo wyznaczając standardy w litotrypsji pozaustrojowej. Doświadczenie zdobywane przez lata, firma Siemens Healthcare wykorzystała do produkcji systemu ESWL, Modularis.