Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Artis Q i Artis Q.zen – innowacje w interwencjach

Autor:
Robert Jakubowski

Dzięki systemom Artis zee Siemens osiągnął wiodącą pozycję na rynku urządzeń do angiografii. Na ubiegłorocznej wystawie towarzyszącej kongresowi RSNA niemiecki producent zaprezentował nowe aparaty – angiografy z rodziny Artis Q i Artis Q.zen. Obecnie dostępne są one również w Polsce.

Systemy Artis Q i Artis Q.zen zaprojektowano w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tematem dawki ekspozycyjnej. Coraz bardziej skomplikowane i coraz dłuższe zabiegi zwiększają ekspozycję pacjenta i personelu medycznego na promieniowanie jonizujące. Wykorzystanie najnowocześniejszych osiągnięć techniki w dziedzinie generowania i detekcji promieniowania X pozwala kontrolować i minimalizować poziom narażenia.

Sercem obu zaprezentowanych serii angiografów jest nowa lampa rentgenowska. Ta rewolucyjna konstrukcja zawiera specjalnie kształtowane paski wolframu zamiast tradycyjnych włókien żarzenia. To trochę jak różnica między konwencjonalnymi żarówkami a diodami świecącymi (LED) – nowa lampa pozwala uzyskiwać większą ilość promieniowania z ognisk, które są mniejsze i bardziej symetryczne. Znajduje to przełożenie wprost na jakość uzyskiwanego obrazu. Według danych producenta, lampa GIGALIX zapewnia aż do 70% lepszą widoczność małych naczyń w porównaniu do rozwiązań z klasycznymi żarnikami. Siemens deklaruje również, że dzięki większej wydajności, dodatkowej filtracji i ultra-szybkiemu przełączaniu napięcia, możliwe jest uzyskiwanie obrazu o tej samej jakości przy dawkach nawet o 60% mniejszych.

artis_q.zen

W systemach flagowej linii Artis Q.zen zastosowano nowy rodzaj detektora. Do jego wytworzenia wykorzystano podłoże z krzemu krystalicznego, a nie – jak miało to miejsce dotychczas – z krzemu amorficznego. Materiał ten znany jest zapewne większości właścicieli płaskich kolektorów słonecznych. Uporządkowana struktura półprzewodnika gwarantuje lepszy stosunek sygnału do szumu elektronicznego; zastosowana w medycynie umożliwia obrazowanie rentgenowskie z wyjątkowo niską dawką – nawet do 6 nGy na impuls. To poziom zupełnie nieosiągalny dla dotychczas stosowanych detektorów – te porównywalną jakość obrazu zapewniają przy dawkach sześciokrotnie większych. Artis Q.zen szczególnie predestynowany jest więc do zastosowań w kardiologii dziecięcej, elektrofizjologii, onkologii, a także w długotrwałych zabiegach z dziedziny radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej.

Dla nowych angiografów opracowano szereg interesujących rozwiązań software’owych. Artis Q i Artis Q.zen są pierwszymi systemami integrującymi ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS) z obrazem rentgenowskim. Dzięki możliwości jednoczesnej oceny struktury ściany naczynia i precyzyjnej lokalizacji zmian, aplikacja IVUSmap skutecznie wspomaga lekarzy w diagnostyce i wszczepianiu stentów. Z kolei oprogramowanie CLEARstent Live poprawia widoczność stentów w czasie rzeczywistym, stabilizując przy tym obraz ruchomego naczynia. Wszystko to bez uciążliwych opóźnień i konieczności wykonywania dodatkowych czynności przez operatora systemu.

Na tym nie koniec innowacji. Siemens zaprezentował także nowe aplikacje 3D. syngo DynaCT micro jest rozwinięciem „złotego standardu” niskokontrastowego obrazowania trójwymiarowego – algorytmów DynaCT. Funkcjonalność ta zapewnia znaczną poprawę rozdzielczości przestrzennej, uwidaczniając najdrobniejsze szczegóły obrazowanych obiektów. Dzięki niej możliwa jest wizualizacja stentów wewnątrzczaszkowych lub innych maleńkich struktur – na przykład ślimaka ucha wewnętrznego. Odczytywana przez detektor czterokrotnie większa ilość informacji o stopniach szarości sprawia, że możliwe staje się rozróżnianie obiektów różniących się gęstością radiologiczną o pojedyncze jednostki Hounsfielda. Obrazy 3D uzyskane za pomocą angiografu nie ustępują jakościowo tym z tomografii komputerowej, a jeśli chodzi o rozdzielczość przestrzenną – wręcz nad nimi górują!

Czy to znaczy, że nie potrzebujemy już CT? Taka teza byłaby oczywiście nadużyciem. Tomografy komputerowe są specjalizowanymi urządzeniami, w których układ lampa – detektor jest odpowiednio wyważony, a dzięki specjalnemu łożysku, odpowiedniemu napędowi i układowi przekazywania sygnałów, może on wirować bardzo szybko. Ramię angiografu trudno rozpędzić do dużej prędkości, a następnie wyhamować. Ale i w tej dziedzinie zaprezentowano nowe rozwiązanie. Obecnie organy takie jak płuca mogą być uwidocznione w trzech wymiarach w czasie poniżej 3 sekund za pomocą syngo DynaCT HighSpeed. Błyskawiczna akwizycja pozwala na minimalizację liczby artefaktów ruchowych i ilości podawanego pacjentowi środka kontrastowego. Szybka akwizycja i rekonstrukcja to klucz do obrazowania funkcjonalnego. Nowy protokół syngo DynaCT Body przedstawia kolorowe mapy rozpływu krwi w narządach miąższowych z możliwością wykonania pomiarów ilościowych. W onkologii indywidualny dobór terapii jest kluczem do jej powodzenia. Nowe oprogramowanie pozwoli na ocenę zmian perfuzji w trakcie terapii.

Systemy Artis Q i Artis Q.zen oferowane są ze statywami z ramieniem C identycznymi, jak rodzina Artis zee (wyjątkiem jest statyw uniwersalny). Dostępne są więc wersje tak jedno-, jak i dwupłaszczyznowe, z montażem na podłodze lub na suficie, a także z ramieniem robota. Tak jak wszystkie systemy Artis zee, również angiografy rodziny Artis Q i Artis Q.zen są wyposażane w kompletny pakiet aplikacji redukujących dawkę CARE oraz algorytmy przetwarzania obrazów CLEAR. Funkcjonalności te mają zapewnić najlepszej jakości obraz przy najniższej możliwej dawce.

Cena nowych systemów pozycjonuje je nieco wyżej niż aparaty z rodziny Artis zee. Te ostatnie nadal pozostają w ofercie firm Siemens i Consultronix.

badanie_syngo_dynapbv_body
Autorzy
Robert Jakubowski

Siemens Sp. z o.o.