Automatyczne mapowanie ciała - czyli rewolucja w dermoskopii

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Mapowanie ciała jest sprawdzoną metodą monitorowania zmian melanocytowych. Porównując obrazy z kolejnych regularnych badań, możemy na bardzo wczesnym etapie wykryć niepokojące zmiany, w tym również czerniaka. 

U pacjentów wysokiego ryzyka, z licznymi znamionami lub z zespołem znamion dysplastycznych, kluczowe jest monitorowanie w krótkich odstępach czasu. Wykrywanie zarówno zmodyfikowanych, jak i nowych zmian skórnych, może być osiągnięte jedynie przez połączenie mapowania całego ciała i cyfrowej dermoskopii. To najbardziej zaawansowana metoda monitorowania całej powierzchni skóry, która pomaga zdiagnozować czerniaka na bardzo wczesnym etapie. 
 
 Bodystudio ATBM

Wychodząc naprzeciw potrzebom firma FotoFinder, pionier cyfrowej dermoskopii, jako pierwsza wynalazła procedurę automatycznego mapowania ciała z bodystudio ATBM® (Automated Total Body Mapping), która umożliwia dokumentowanie i analizowanie całej powierzchni skóry w bardzo krótkim czasie (fot. 1). W przeciwieństwie do konwencjonalnych fotografii ciała bodystudio ATBM oferuje w pełni zautomatyzowane pozycjonowanie aparatu i pacjenta, w celu wykonania obrazów skóry od stóp do głów, z czterech stron. Zaledwie kilka minut wystarczy na wykonanie i zapisanie 20 zdjęć w 8 standaryzowanych pozycjach. Funkcje oprogramowania, w połączeniu z laserowym wskaźnikiem pozycjonującym pacjenta, gwarantują powtarzalność obrazów z wszystkich wizyt. Procedura bodystudio ATBM integruje zdjęcia wraz z cyfrową dermoskopią. Wszystkie istotne znamiona są oznaczone na obrazach całego ciała i udokumentowane zdjęciami Micro (w powiększeniu). Gwarancję doskonałej jakości zdjęć dermoskopowych i dokładnych wyników, otrzymujemy dzięki kamerze Medicam 800 z powiększeniem optycznym oraz obrazem o rozdzielczości HD. 
 
 Universe

Najnowsze oprogramowanie FotoFinder Universe (fot. 2) sprawia, że obrazowanie skóry staje się szybsze i wygodniejsze. Nowo zaprojektowany, intuicyjny interfejs zapewnia łatwiejsze zarządzanie historią pacjenta, a szczególnie klasyfikacją zmian melanocytowych. Dodatkowo, dla wsparcia diagnostycznego, system wyposażony został w oprogramowanie FotoFinder Bodyscan ATBM (fot. 3), które umożliwia wyszukanie wszystkich znamion oraz porównanie zdjęć z kolejnych wizyt. Program automatycznie zaznacza nowo powstałe znamiona oraz zmiany jakie zaszły w znamionach już istniejących. Wsparciem w diagnostyce jest również oprogramowanie Moleanalyzer, które dostarcza wyniki w oparciu o klinicznie zatwierdzone algorytmy. Intuicyjne oprogramowanie, podpowiadające użytkownikowi kolejne kroki obrazowania, pozwala lekarzowi oddelegować procedurę wykonywania obrazów przeszkolonemu personelowi. 
 
Bodyscan 

FotoFinder bodystudio ATBM to unikalny system, który powstał z myślą zarówno o lekarzach, jak i o pacjentach. To połączenie wysokiej klasy aparatu wraz z wiodącym wideodermoskopem, pozwoli na pełną kontrolę znamion oraz skróci czas długiego badania. To nowość, z którą wiążemy nadzieję na zrewolucjonizowanie standardów demoskopii cyfrowej.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.