Babilon, medycyna i Consultronix

Autor: Zbigniew Mazgaj

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Jeśli lekarz obywatelowi operację ciężką nożem z brązu wykonał i spowodował śmierć obywatela, lub łuk brwiowy obywatela nożem z brązu otworzył i oka obywatela pozbawił, rękę mu utną.

Wielce Szanowni Państwo!

Czy poznajecie? Tak! To jest §218 sławnego Kodeksu Hammurabiego z XVIII wieku p.n.e. Wybrałem właśnie ten fragment, ponieważ dotyczy on niezwykle ważnej i delikatnej kwestii odpowiedzialności lekarza za wykonywane zabiegi, i tym samym za jakość używanych „noży z brązu”. To problem stary jak ludzkość. Przecież, wbrew ówczesnej propagandzie, Hammurabi nie otrzymał kodeksu od Marduka, lecz czerpał ze starszych o 10 wieków praw sumeryjskich, i sięgających zarania dziejów praw zwyczajowych. Cóż, dzisiaj nie obowiązuje (u nas) prawo talionu, zatem „ręki nie utną”, za to mamy odszkodowania... I w ten sposób doszliśmy do tematu artykułu, którym jest: serwis pogwarancyjny urządzeń medycznych.

Lekarze od zawsze sięgali po najlepsze dostępne materiały, narzędzia i urządzenia. Nasze czasy wyróżniają się tym, że w ciągu ostatnich 20-30 lat w technologii dokonała się skokowa zmiana jakościowa. Dzisiejsze urządzenia medyczne oferują wspaniałe, do niedawna wręcz niewyobrażalne możliwości, ale ceną za to jest stopień ich komplikacji. A to oznacza, że po upływie okresu gwarancyjnego urządzenie należy oddać pod opiekę wykwalifikowanego, autoryzowanego serwisu. Tutaj nic nie poradzi nie tylko żadna „złota rączka”, ale nawet najlepszy serwis firmy X rozłoży bezradnie ręce przy aparacie firmy Y.

Dlatego chcemy Państwa zachęcić do zawierania umów serwisowych z Consultronix SA na obsługę pogwarancyjną oferowanych przez nas urządzeń. Taka umowa przynosi Klientowi szereg korzyści:

Umowa serwisowa zawiera klauzule dotyczące:

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z dyrektorem Pionu Serwisu, Panią Anetą Sotołą.

Życzę Państwu i nam owocnej współpracy.

Zbigniew Mazgaj


Literatura:

  1. Kodeks Hammurabiego, Hammurabi, nakładem własnym, Babilonia 1792-1750 p.n.e.
  2. Refleksje (przed)świąteczne, Zbigniew Mazgaj, CX-News nr 19/2006, Kraków grudzień 2006Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Ciałoterapia mięśni dna miednicy

Pacjent idealny? Stuprocentowo szczery, skoncentrowany na samoobserwacji, świadomy codziennych obciążeń, którym podlega. O ile prostsze byłoby jego leczenie... Przedstawiam Wam ten ideał!

Skąd się wziął ks. Adam Boniecki

Po dwóch latach rozmów z ks. Adamem Bonieckim mam przed sobą naszą wspólną książkę. Spotykaliśmy się co tydzień i rozmawialiśmy o tym, co dziś znaczy „głodnych nakarmić”, „spragnionych napoić”, „nagich przyodziać”. Kim są „wątpiący”, „nieumiejętni”, „podróżni”.