Bodystudio Gold - ekspert dokumentacji cyfrowej

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/38/2011

Dokumentacja fotograficzna na przełomie ostatnich lat stała się nieodłącznym elementem zabiegów medycyny estetycznej. Firma FotoFinder, światowy lider na rynku dermatoskopii cyfrowej, stworzył wielozadaniowy system Bodystudio Gold. Jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcje najwyższej klasy wideodermatoskopu 800 Full HD z rozbudowanym systemem fotografii „przed&po”.
 

Bodystudio Gold ma możliwość stworzenia profesjonalnej bazy pacjentów i pełnej dokumentacji cyfrowej. Zrobienie zdjęć całego ciała zajmuje niespełna kilka minut. Oprogramowanie ułatwia przeprowadzenie badania, wskazując nam pozycje, w jakich pacjent powinien się ustawić. Bodystudio Gold, dzięki standaryzowanym zdjęciom, gwarantuje powtarzalność fotografii, a tym samym pozwala na ocenę zmian zachodzących na ciele pacjenta – czy to pod kątem dermatoskopowym, czy medycyny estetycznej.
 
bodystudio

Prewencja raka skóry musi obejmować stałą obserwację znamion. Jednakowo zwraca się wtedy uwagę na zmiany już obecne, jak i nowopowstałe. Fotografie dermatoskopowe są „połączone” z wirtualnym pacjentem na zdjęciach klinicznych. Dzięki temu użytkownik systemu nie pomyli części ciała, na których występują obserwowane zmiany. Powiększenie obrazu zastosowane w systemie FotoFinder to 20-70x. Dzięki oprogramowaniu dermoscope dynamic pacjenci z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka skóry mogą podlegać regularnej kontroli. Unikatowe oprogramowanie dzięki funkcji Follow Up pozwala na zrobienie zdjęcia badanego znamienia w tej samej pozycji. Zarówno poprzednie, jak i aktualne zdjęcie są eksportowane i poddawane analizie w programie Bodyscan Pro. Zastosowany algorytm wyszukuje i zaznacza nowe lub zmienione znamiona. Wykorzystanie oprogramowaniarekomendacje Bodyscan świetnie sprawdza się u pacjentów z dużą ilością zmian, np. w przypadku pacjentów z zespołem zmian dysplastycznych. Dodatkowo każde pojedyncze znamię możemy poddać analizie Moleanalyzer, gdzie dostaniemy informację m.in. o rozmiarze znamienia, obwodzie, czy jego symetrii. Specjalistyczne oprogramowanie gwarantuje łatwą i sprawną identyfikację oraz obserwację znamion.

System Bodystudio Gold to także możliwość archwizowania zdjęć przed i po zabiegu. Aparat Canon oraz wsparcie odpowiedniego oprogramowania gwarantują wysokiej jakości zdjęcia cyfrowe. Mogą one stanowić dokumentację pacjentów, którzy skorzystali z innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czy kosmetologii. Fotografia przed i po daje możliwość pokazania pacjentom rezultatu zabiegu.

System Bodystudio Gold jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla gabinetów dermatologicznych, jak i medycyny estetycznej czy kosmetologii. Daje użytkownikowi nieograniczone możliwości w przeprowadzaniu badań i planowaniu kolejnych wizyt pacjenta, czy zabiegów.
 
 
 
Sprostowanie do artykułu:
W wersji papierowej Magazynu CX News 4/38/2011 wystąpił błąd. Dr Sylwia Farfał-Kałucka jest właścicielem firmy Laser-Medica Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii, a nie jak napisano: Manager Epilo. Natomiast Managerem Epilo jet Pani Katarzyna Waller. W imieniu redakcji CX News przepraszamy za zaistniały błąd.
 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.