Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

BuckyDiagnost – pionier wśród aparatów kostno-płucnych

Autor:
Piotr Wawrzyńczyk

Badania rentgenowskie, zwane potocznie prześwietleniem, wykonuje się w przypadku szeregu schorzeń – od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Obecnie stanowią one pierwszą i podstawową linię diagnozowania większości zachodzących zmian, jak i określenia miejsca powstawania urazów. Ze względu na łatwość i szybkość wykonania badania linia aparatów kostno-płucnych BuckyDiagnost marki Philips jest jedną z największych na rynku.

Ze względu na szerokie możliwości rozbudowy każdy znajdzie odpowiedni zestaw dla własnych potrzeb. Do wyboru mamy dwa modele: pierwszy z lampą mocowaną na zawieszeniu sufitowym (CS) oraz drugi z lampą umieszczoną na kolumnie podłogowej. W ostatnim przypadku możemy wybrać kolumnę stałą (Fix) lub też poruszającą się na szynach, które mogą być umieszczone na podłodze lub też na podłodze i na ścianie, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu. Jeżeli wybrany zostanie system sufitowy, wówczas w zależności od długości pomieszczenia możemy wybrać system z odpowiednią długością szyn. Zarówno mocowanie lampy na suficie, jak i na ruchomej kolumnie podłogowej umożliwia wykonanie zdjęcia bezpośrednio na łóżku pacjenta, poprzez przesunięcie kolumny poza obszar stołu rentgenowskiego w bezpośrednie jego sąsiedztwo. Aparaty BuckyDiagnost wyposażone są w generatory Optimus (dostępna moc generatorów od 50 do 80 kW) oraz dwuogniskowe lampy RTG, które jako jedyne na świecie posiadają unikalny system – tzw. ognisko pośrednie – które w znacznym stopniu zmniejsza zużycie lampy rentgenowskiej, a co za tym idzie wydłuża jej żywotność. Ma to ogromne znaczenie przy kosztach eksploatacji, gdyż jak wiadomo koszt wymiany spalonej lampy może wynieść nawet do 40% wartości nowego aparatu. Firma Philips opublikowała wyniki testów, z których wynika, że można na nich wykonać ok. 300 000 zdjęć, co odpowiada około 10 latom użytkowania lampy przy założeniu wykonania prawie 100 zdjęć dziennie. Zestaw BuckyDiagnost wyposażony jest w stół rentgenowski, który w standardzie posiada takie funkcje jak elektromechaniczne podnoszenie i opuszczanie stołu, pływający blat. Całość zestawu dopełnia ścianka do zdjęć płucnych, posiadająca mechanicznie sterowany ruch pionowy, a opcjonalnie może być wyposażona w pięciokomorowy system pomiarowy, silnikowy ruch pionowy oraz pochylanie, a także szereg akcesoriów takich jak uchwyty boczne, pilot do zdalnego sterowania. System BuckyDiagnost w standardzie został wyposażony w programy anatomiczne, automatyczną kolimację, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę technikowi. Dodatkowe opcje, takie jak np. możliwość tomografii, sprawiają, iż ze zwykłego aparatu rentgenowskiego możemy stworzyć aparat pozwalający na wykonanie niezwykle skomplikowanych badań.

Serią aparatów BuckyDiagnost firma Philips wychodzi naprzeciw wymogom i oczekiwaniom obecnym oraz przyszłym użytkownikom aparatów kostno-płucnych. Łatwość ich obsługi w znacznym stopniu skraca czas potrzebny na wykonanie badania, a zastosowanie programów anatomicznych czy też automatycznej kolimacji sprawiają, iż spada liczba koniecznych ekspozycji, zaś otrzymane zdjęcia są bardzo dobrej jakości, przez co czas potrzebny lekarzowi do postawienia poprawnej diagnozy zostaje zminimalizowany. Wszystkie aparaty z rodziny BuckyDiagnost firmy Philips mogą w przyszłości w łatwy sposób zostać ucyfrowione bez jakiejkolwiek konieczności przeróbek, co z kolei wpłynie na koszty związane z eksploatacją poprzez wyeliminowanie odczynników chemicznych, zaś w połączeniu z coraz lepiej rozwiniętą teleradiologią ułatwi przesyłanie wyników pomiędzy różnymi placówkami, a tym samym wpłynie na jej renomę.

Autorzy
Piotr Wawrzyńczyk

Consultronix S.A.