Czy Leonardo da Vinci miał rację?

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Twórca Mona Lisy i Damy z Łasiczką, przez wielu z nas utożsamiany z najwyższym kunsztem w dziedzinie sztuk pięknych, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli przełomowej epoki, która wyprowadziła ludzkość z ciemnych wieków średniowiecza – epoki renesansu. Właśnie w renesansie diametralnie zmieniły się poglądy, dążenia oraz powstał ideał człowieka renesansu, na którym skoncentrowana była ta przełomowa epoka. 

Właśnie postać Leonarda da Vinci, genialnego twórcy, odwzorowywała wizje człowieka renesansu, który jest wszechstronnie wykształcony, samodzielnie poszukuje drogi do rozwoju i nieustannie kształci się oraz interesuje wieloma dziedzinami wiedzy. Da Vinci, na prawie sześciu tysiącach stron notatek, wykonał znacznie więcej projektów technicznych, niż prac artystycznych, co wskazuje na to, że inżynieria była niezmiernie ważną dziedziną jego zainteresowań. Liczne prace poświęcone dynamice lotu, konstrukcji maszyn wojennych, czy też przedmiotów codziennego użytku, po dziś dzień intrygują geniuszem, który znacznie wyprzedzał swoją epokę. Jego wizjonerskie pomysły wywierały wpływ na życie wielu ludzi na przestrzeni wieków i inspirowały kolejne pokolenia wielkich wynalazców. Jego dziełom przyświecała zasada złotej proporcji czyli idealnego wyważenia. 
 
 Teneo317

Zapewne ciekawi Państwa, co da Vinci ma wspólnego ze współczesną okulistyką. Otóż, jego filozofia była inspiracją do stworzenia najnowszego lasera excimerowego stworzonego przez firmę Technolas, który w idealnie zbalansowany sposób łączy najnowsze zdobycze technologii z ergonomią oraz pięknem. Teneo 317 to nie tylko narządzie pracy, to także wyrafinowane dzieło, które sprawi, że praca stanie się czystą przyjemnością. 

Projekt lasera jest owocem licznych konsultacji z chirurgami refrakcyjnymi z całego świata. Parametry, które determinowały powstanie najnowszej konstrukcji Technolas to intuicyjność, precyzja, komfort oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Przełomowym rozwiązaniem technologicznym zastosowanym w Teneo 317 jest „odwrócony” tor optyczny, poprowadzony pod kątem 45 stopni. Innowacyjna konstrukcja pozwoliła na uzyskanie lepszej organizacji przestrzennej oraz ergonomicznych warunków, zarówno dla pacjenta, jak i operatora. Taki układ pozwolił na zawarcie ogromnych możliwości w kompaktowym i eleganckim urządzeniu. 

Unikalny obrotowy mikroskop może być rotowany w zakresie 360 stopni, co pozwala na świetne dopasowanie pozycji roboczej do operatora, niezależnie od jego wzrostu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wygodnej postawy oraz optymalnego komfortu, niezależnie od tego, ile zabiegów Państwo wykonają. 

Mistrz epoki renesansu mawiał, że najwyższą formą wyrafinowania jest prostota, dlatego intuicyjne i niezwykle przejrzyste oprogramowanie połączone z czytelnym dotykowym ekranem, przyczynią się do zwiększenia efektywności pracy. Skróceniu ulega czas poświęcany na rutynowe czynności oraz ustawienie parametrów zabiegu. Procedura ogranicza się do zaledwie czterech prostych kroków. 

Właściwości techniczne lasera to szybkość i delikatność. Głowica pracuje z częstotliwością 500 Hz. Wiązka ma zmodyfikowany, „miękki” profil tak, aby zredukować gęstość energii (zaledwie 120mJ/m2). Nowatorskie rozwiązanie technologiczne pozwoliło na uzyskanie efektu „zimnej ablacji”. Warto dodać, że laser wyposażony został w technologię „flying spot”, która korzystnie wpływa na niwelowanie efektu termicznego. 

Za bezpieczeństwo odpowiada potrójny system monitorowania energii oraz wielowymiarowy system śledzenia ruchu gałki ocznej, uwzględniający przemieszczenie w osiach „x, y, z”, ruch obrotowy oraz kompensację opartą na analizie ruchu źrenicy. Warto dodać, że inżynierowie firmy Technolas wykonali ogrom prac, aby perfekcyjnie zbalansować precyzję trackingu z wysoką częstotliwością pracy lasera (zgodnie z zasadą złotej proporcji). Efekt to harmonijna współpraca modułów, dająca bezkompromisowe bezpieczeństwo i przewidywalność. 

W estetyce urządzenia uwagę przykuwa dbałość o szczegóły oraz iście artystyczna bryła. Na koniec warto dodać, że nowy laser excimerowy Technolas Teneo 317 spełnia wszystkie kryteria innowacyjności.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.