Czym zaskoczy nas nowy Visionix? – stacja diagnostyczna VX130

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Pod koniec lutego w Atenach odbyła się tegoroczna, wiosenna edycja kongresu ESCRS. Wśród wielu wystawców nie mogło zabraknąć francuskiej firmy Visionix, która przygotowała dla uczestników małą niespodziankę. Była nią premiera nowej wersji okulistycznej stacji diagnostycznej. Aparat ten to młodszy brat znanego już na naszym rynku urządzenia VX120 – stacji posiadającej niezwykle szeroki zakres możliwości diagnostycznych obejmujących badania refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii, pupilometrii, pachymetrii oraz analizę przedniego odcinka na podstawie zdjęcia z kamery Scheimpfluga. Czy VX130 może zaskoczyć nas czymś jeszcze? Okazuje się, że tak! 
 
 VX 130

Inżynierowie firmy Visionix, mimo iż zupełnie niedawno wprowadzili na rynek nowy aparat, wyposażony w pełny zakres badań diagnostycznych, znaleźli pewne obszary, które opracowali i rozwinęli. W udoskonalonej wersji urządzenia rozbudowie uległy dwa tryby: topografii i pachymetrii. Moduł topografii obejmuje kilka typów map: osiową, elewacji i tangencjalną. Model VX130 pozwala na przygotowanie wspomnianych map z perspektywy nie tylko przedniej, ale i tylnej powierzchni rogówki, co zdecydowanie zwiększa ich wartość i znaczenie diagnostyczne. 

Drugą z nowości są pełne mapy pachymetryczne. Dotychczas grubość rogówki określana była na podstawie analizy obrazów z kamery Scheimpfluga. Odnosiła się więc do jednego przekroju. Natomiast platforma VX130 oferuje pełne mapy pachymetryczne! Są one możliwe do uzyskania dzięki nowej technologii, która wykorzystuje ruch pionowy głowicy urządzenia, przesuwający szczelinę światła wykorzystywaną przy otrzymaniu obrazów z kamery Scheimpfluga. W taki sposób powstają szczegółowe mapy grubości rogówki. 
 
Kamera Scheimpfluga 

Warto podkreślić, że zmiany te nie spowodowały znacznego wydłużenia badania. Trwa ono zaledwie kilka sekund dłużej, niż w przypadku wersji VX120. Należy zaznaczyć, iż mowa tu o rewelacyjnym czasie, obejmującym zaledwie 90 sekund, w trakcie których zostają wykonane wszystkie możliwe pomiary na obojgu oczach, przy pełnej automatyzacji badania. 
 
 Mapa_HOA

Drodzy Państwo, możemy dziś spokojnie przyznać, że nadeszły czasy, gdy niemal całą aparaturę diagnostyczną gabinetu można zmieścić na jednym stoliku! I to w jakości jeszcze do niedawna zarezerwowanej tylko dla dużych centrów chirurgii refrakcyjnej. Dziś, dzięki aparatom Visionix, nawet małe gabinety mogą cieszyć się diagnostyką na najwyższym poziomie. Patrząc na tempo rozwoju rodziny stacji diagnostycznych Visionix, jak i na jakość wprowadzanych zmian, możemy przypuszczać, że to jeszcze nie koniec „Visionixowej rewolucji”…

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.