Dermoskopia chorób skóry

Autor: dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Dermoskopia w dzisiejszych czasach odgrywa coraz większą rolę, docelowo skupia się na ocenie struktur w obrębie naskórka i skóry właściwej, aby precyzyjnie przeprowadzić badanie diagnostyczne zmian skórnych. 
 
Eczema 

Dermoskopię warto stosować nie tylko do oceny zmian melanocytowych. Jedną z nich może być wyprysk (eczema), którego cechą charakterystyczną jest obecność rumienia oraz efekt złuszczania, w pewnych sytuacjach występują naczynia typu kropek lub linijne, rozmieszczone regularnie w formie ściśle przylegających skupisk bądź w większych, ograniczonych obszarach. Mając na uwadze chorobę skóry jaką jest eczema, na ogół stwierdza się dodatkowo towarzyszącą żółtawą łuskę (ryc. 1.) wraz z pojedynczymi krwistymi strupkami. W zmianach o charakterze wyprysku pienia?z˙kowatego z silnym sączeniem, dochodzi do zasychania na powierzchni ogniska żółtawych, szorstkich strupów nazwanych w dermoskopii „objawem żółtych grudek”. Hiperkeratotyczne zapalenie skóry dłoni i stóp (dermatitis tyloticum) – w obrazie dermoskopowym dominuje złuszczanie, pogrubienie naskórka wyrażone żółtawym podłożem zmiany oraz widoczne są liczne linijne rozpadliny i pęknięcia. 
 
luszczyca krostkowa 

Zmiany łuszczycowe również mogą podlegać ocenie dermoskopowej. Przykładem może być łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa), której obraz dermoskopowy koreluje z klinicznym, uwidaczniając liczne, dobrze odgraniczone krostki barwy żółtawej, zlokalizowane na rumieniowo-złuszczeniowym podłożu (ryc. 2.).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.