Diagnostyka różnicowa z użyciem refleksyjnej mikroskopii konfokalnej

Autorzy: Alexander Witkowski, lek. Joanna Łudzik

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować jeden z ciekawszych przypadków z ostatniej wizyty na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia. Kobieta (55 lat) z licznymi zmianami na skórze oraz uszkodzeniem posłonecznym, zgłosiła się do ambulatorium dermatologicznego z powodu zmiany koloru znamienia, zlokalizowanego na lewej piersi. 
 
RCM 

W badaniu dermoskopowym uwidoczniono rejony o cechach regresji. W związku z dużą liczbą brodawek łojotokowych u pacjentki, a także znaczną ekspozycją na promieniowanie UV w przeszłości, postanowiono przeprowadzić diagnostykę różnicową pomiędzy rogowaceniem przypominającym liszaj płaski (Lichen Planus-Like Keratosis – LPLK), a czerniakiem (MM). 

W wykonanym badaniu za pomocą mikroskopu konfokalnego, wyświetlono regularny naskórek bez obecności komórek pagetoidalnych. Granica skórno-naskórkowa nie ukazała cech typowych dla znamienia melanocytowego, ani obecności atypowych melanocytów. Uwidoczniono między innymi typowe dla plamy soczewicowatej rurkowate struktury, które w miejscu odpowiadającym regresji zastąpione zostały dużą ilością jasnych, refleksyjnych komórek – melanofagów. Cechy zobrazowane w mikroskopii konfokalnej pozwoliły na szybką i precyzyjną diagnozę wspomnianej zmiany skórnej pacjentki, wykluczając czerniaka. Zalecono kontrolę za 6 miesięcy. Po tym czasie wykonano profilaktyczne badanie RCM zmiany, które ponownie potwierdziło rozpoznanie LPLK wykluczając jednocześnie cechy typowe dla czerniaka. 

Refleksyjna mikroskopia konfokalna pozwoliła na postawienie diagnozy klinicznej z wyższą czułością, a także na uniknięcie niepotrzebnego usunięcia chirurgicznego zmiany z okolicy piersi. Dzięki nowoczesnej technologii możemy zredukować zbędne biopsje do minimum, zwłaszcza w rejonach skóry wrażliwej kosmetycznie.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.