e-Dermoskopia

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/50/2014

e-Dermoskopia to nowe pojęcie z dziedziny dermatologii klinicznej, które coraz częściej pojawia się w czasopismach branżowych i na konferencjach tematycznych. Dlatego warto zgłębić powiązaną z nim terminologię, przeanalizować możliwości oraz dostępne na rynku rozwiązania. 

Zgodnie z najbardziej na świecie rozpoznawalnym e-słownikiem utworzonym przez portal Wikipedia przedrostek „e” oznacza nic innego jak „elektroniczny”. Umieszczenie go przed dowolnym rzeczownikiem łączy słowo ze światem wirtualnym, odnosi go do zastosowania w technologii elektronicznej i do przesyłania danych za pośrednictwem elektronicznych mediów, zwłaszcza internetu. 

Dermoskopia jest metodą diagnostyczną stosowaną do oceny zmian skórnych, mającą szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego. Idąc tym tropem, e-Dermoskopia polega na diagnozowaniu lub pozyskiwaniu wiedzy dermatologicznej „na odległość”, poprzez internetowe konsultacje na linii lekarz – pacjent lub przez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami za pośrednictwem internetu. 

Wśród firm zajmujących się dermoskopią FotoFinder jako pierwszy zaproponował mobilne, podręczne urządzenie do obrazowania znamion – nakładkę na iPhone’a FotoFinder handyscope. Nakładka jest ciekawą alternatywą dla dermoskopu ręcznego. Dzięki układowi soczewek skorelowanych z aparatem fotograficznym iPhone’a zapewnia 20-krotne powiększenie optyczne (najpopularniejsze dermoskopy ręczne zapewniają powiększenie 10-krotne). Kluczem do sukcesu i krokiem w stronę wirtualnej przyszłości jest jednak współpracująca z nakładką aplikacja handyscope. Umożliwia ona wykonanie zdjęcia znamienia, jego dokładny opis i lokalizację na ciele pacjenta oraz szybkie i łatwe przesyłanie zdjęć z wykorzystaniem technologii doskonale znanej przez każdego z nas tj. wiadomości e-mail. Standardowe systemy przekazu zdjęć, takie jak telefonia (mms) lub faksy, nie były w stanie zapewnić odpowiedniej jakości obrazu, kluczowej dla prawidłowej diagnostyki. Przekazywanie obrazów drogą mailową przyczyniło się do rozkwitu e-Dermoskopii umożliwiając przesyłanie danych obrazowych bez uszczerbku na ich jakości. 
 
Handyscope 

Obecnie w wielu krajach rozwijane są projekty teledermatologiczne angażujące grupy inżynierów, techników, lekarzy pierwszego kontaktu, dermatologów i onkologów. Dzięki urządzeniom i aplikacjom typu handyscope, pracują oni nad ulepszeniem i przyspieszeniem diagnostyki złośliwych nowotworów skóry, zmniejszeniem ilości niepotrzebnych, inwazyjnych biopsji oraz nad usuwaniem niegroźnych znamion. 

Projekty telemedyczne to dla specjalistów dermatologii nie tylko oszczędność kosztów, ale również czasu poświęcanego na wykonanie badania. Natomiast korzyścią dla pacjenta, poprzez dostępność tego typu aparatury w gabinecie u lekarza pierwszego kontaktu, jest łatwiejszy dostęp do diagnostyki. Dla przykładu: pacjent z niepokojąco wyglądającym znamieniem jest diagnozowany przez lekarza pierwszego kontaktu. Ten, dzięki nakładce wykonuje zdjęcie, przypisuje do znamienia lokalizację wraz z krótkim opisem i wysyła do specjalisty dermatologa odpowiedzialnego za dany region, który dokonuje wstępnej analizy i kieruje dalszym leczeniem. 

Nakładka w połączeniu z aplikacją zapewnia także dermatologom kompleksowe zaplecze podczas organizowania akcji przesiewowych. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wykonać wysokiej jakości zdjęcie automatycznie opisane datą i godziną, potem jeszcze krótka chwila na uzupełnienie w formularzu aplikacji podstawowych danych pacjenta, aby na swoim iPhonie stworzyć wirtualną bazę danych. 
 
 Hub

Ta zaproponowana przez FotoFinder wirtualna baza danych Hub jest internetową platformą umożliwiającą przechowywanie i organizowanie obrazów dermoskopowych uzyskanych za pomocą nakładki. Jaki był zamysł internetowej bazy danych? Celem jej utworzenia było zorganizowanie miejsca w sieci, umożliwiającego zarówno prywatnym grupom lekarzy, jak i dużym projektom telemedycznym, stworzenie bezpiecznego archiwum zdjęć dermoskopowych, do których, za pośrednictwem internetu, z dowolnego miejsca na świecie ma dostęp określone grono użytkowników. Tak utworzona galeria zdjęć wyświetla obrazy znamion w kolejności chronologicznej dla każdego pacjenta wraz z opisami i umożliwia łatwe drukowanie raportów w formacie PDF. Dodatkowym atutem Huba jest możliwość uzyskania drugiej opinii na temat znamienia, wspomagającej postawienie diagnozy uzyskanej w zaledwie kilka godzin przez renomowaną grupę lekarzy o światowej sławie.

FotoFinder umożliwia każdemu specjaliście dopasowanie świata wirtualnego do własnych potrzeb. Proponuje rozwiązania zarówno dla lekarzy posiadających prywatną praktykę jak i dla tych, którzy wolą działać na większą skalę i dzięki nowoczesnej technologii przełamywać geograficzne bariery, aby poprzez wymianę opinii jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom. 

e-Dermoskopia to przede wszystkim szansa dla wielu pacjentów na szybką i trafną diagnozę, niezależnie od miejsca zamieszkania i dostępu do opieki specjalistycznej. Obserwując jak dynamicznie i w jak ciekawym kierunku rozwija się dermoskopia, zachęcam Państwa do otworzenia się na wirtualne nowości, do śledzenia trendów dermoskopowych, a po szczegółowe informacje serdecznie zapraszam do kontaktu z firmą Consultronix.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: