Artykuły w CX News nr 3/22/2007:
Dotacje dla zakładów opieki zdrowotnej w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2007-2013
Autor: Grzegorz Godziek
Kategoria: Finanse
W nowym okresie programowania 2007-2013 dotacje współfinansowane z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej będą przydzielane równolegle na poziomie centralnym i regionalnym. Regionalne Programy Operacyjne (RPO) stanowią obok 6 Programów Operacyjnych zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podstawowy instrument realizacji celów i założeń Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013. Na ich realizację przewidziano w nowej perspektywie finansowej 26,8% całości środków przyznanych Polsce.
Siemens Finance Liderem
Autor: Tomasz Kukulski
Kategoria: Finanse
Siemens Finance w trzecim kwartale tego roku umocnił swoją silną pozycję lidera pośród innych firm leasingowych w finansowaniu zakupów sprzętu medycznego. Należy przy tej okazji również dodać, że taką pozycję utrzymuje już od dwóch lat. Bez wątpienia sukces ten Siemens Finance zawdzięcza znakomicie dopasowanym do potrzeb rynku produktom oraz bliskiej kooperacji z najlepszymi dostawcami urządzeń medycznych.
Biometr AL – 100 Tomey
Autor: Ewa Wesołowska-Kiełb
Kategoria: Okulistyka
Ergonomiczny i kompaktowy biometr AL-100 - szybki dostęp do wszystkich operacji, wyposażony w kolorowy wyświetlacz, wbudowaną drukarkę, posiada zintegrowany port RS-232.
Ellex - lider w produkcji laserów
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Niekwestionowany lider w produkcji laserów okulistycznych. W swojej ofercie ta australijska firma posiada lasery KTP do tylnego odcinka oka (532 nm), lasery do przedniego odcinka oka (Q-switch 1064nm), oraz lasery do SLT (Q-switch 532nm).
Laser femtosekundowy Femtec
Autor: Maciej Lasota
Kategoria: Okulistyka
Tagi:Lasery femtosekundowe należą do najnowszej generacji laserów stosowanych w okulistyce. Emitują krótkie i dobrze zogniskowane impulsy promieniowania w zakresie bliskiej podczerwieni (ok. 1040nm). Impuls lasera o energii zaledwie kilku µJ (mikrodżuli), ale trwający jedynie kilkaset fs (femtosekund) daje moc chwilową rzędu MW (megawatów). Skupienie tej mocy w przestrzeni o rozmiarach rzędu pojedynczych mikronów powoduje powstanie mikroskopijnego ogniska plazmy, a następnie „bąbelka” pary wodnej. Dzięki milionom takich bąbelków, odpowiednio rozmieszczonych przestrzennie w tkance rogówki można osiągnąć efekt makroskopowy, np. w postaci płatka rogówki o grubości odpowiadającej głębokości ogniskowania wiązki lasera.
Lasery excimerowe WaveLight
Autor: Agnieszka Sotoła
Kategoria: Okulistyka
Tagi:W trakcie odbywającego się w Nowym Orleanie kongresu Amerykańskiej Akademii Okulistycznej firma WaveLight zaprezentowała prototyp nowego 1000 Hz lasera do zabiegów refrakcyjnych. Tym samym, po raz kolejny firma potwierdziła swoją pozycję na rynku jako niekwestionowany lider wprowadzający innowacyjne technologie.
Alma Harmony
Autor: lek. Marta Raczkowska-Muraszko
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Alma Harmony ta nazwa już zawsze będzie się mi kojarzyć z urządzeniem, które pomaga przywrócić skórze równowagę, młodość i jest bardzo pomocnym narzędziem do leczenia celowanego oraz terapii skojarzonej.
Kabiny do fototerapii
Autor: Anna Piotrowska
Kategoria: Dermatologia
Kabiny do fototerapii amerykańskiego producenta, firmy Daavlin, wyposażone mogą być w 24 lub 48 lamp zarówno promieniowania UVA jak i NB UVB lub ich kombinacji, w zależności od przewidzianych zastosowań.
Laser Er:YAG Burane XL
Kategoria: Dermatologia
Tagi:Sprawdzony od lat laser erbowo-jagowy Burane został wyposażony w aplikator FX4, dzięki któremu zastąpiono jedną wiązkę laserową zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o dobrze kontrolowanej głębokości penetracji, działających dużo bardziej równomiernie a jednocześnie mniej inwazyjnie.
Rumień w trądziku różówatym – patogeneza, pielęgnacja i leczenia
Autor: dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło
Kategoria: Dermatologia
Trądzik różowaty (rosacea) jest uciążliwą, przewlekłą chorobą obejmującą około 10% populacji. Najczęściej dotyka osób o jasnej karnacji (fototyp skóry I/II). Choroba może ujawnić się już w drugiej dekadzie życia, chociaż większość pacjentów gabinetów dermatologicznych przekroczyło już 40 r.ż. Wśród chorych dominują kobiety, ale u mężczyzn częściej dochodzi do ciężkiej postaci końcowej rozwoju rosacea: rhinophyma, stanowiącej istotny defekt kosmetyczny.