Artykuły w CX News nr 4/34/2010:

Najnowsze techniki obrazowania piersi

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet na całym świecie. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych u tej płci. Specjaliści alarmują – jedną z podstawowych przyczyn umieralności na raka jest niewielka liczba wykonanych badań przesiewowych, diagnostyki proflaktycznej, której wpływ na wczesne rozpoznanie i wyleczalność raka jest nieoceniony.

Firma Philips, w odpowiedzi na dramatyczne statystki, oferuje szerokie portfolio urządzeń oraz rozwiązań zapewniających kompleksową diagnostykę i opiekę nad kobietami.

Czytelnictwo

Bardzo mi się spodobał napis, który zobaczyłem na jednym z autobusów miejskich. Brzmiał mniej więcej tak:
„Jadąc autobusem czytasz co chcesz,
jadąc samochodem czytasz tylko billboardy.”
Nie jest to oczywiście do końca prawda, bo ja choćby, jadąc samochodem przeczytałem napis na autobusie, ale tym razem nie będę się czepiał. Napis naprawdę mi się podoba. Jest, co prawda, trochę z poprzedniej epoki, ale ja właśnie tę epokę lubię. To epoka czytania.

Fikuśne złamasy

Dnia 14 października A.D. 2010 w Cambridge (Massachusetts, USA) zmarł Benoît B. Mandelbrot (1), zwany ojcem fraktali. Dlaczego zdecydowałem się o tym napisać?

Jak się leczy lud wiejski?

Brak naukowego pojmowania patologii i terapii chorób nie przeszkadza wcale ludowi wiejskiemu używać różnorodnych sposobów leczenia.

Nieznany portret Krakowa

Autor: Konrad Myślik

Kategoria: Kultura i nauka

Złośliwcy powiedzą, że Kraków jest znany. Czy każdy jego portret także? Pewnie nie. W środku znajdą Państwo kilkadziesiąt fotografi dotąd szerzej nieznanych lub publikowanych niezmiernie rzadko. Dołączyliśmy do każdej z nich historię, której prawie na pewno Państwo nie słyszeli.

Paul Anka, Beatlesi, The Rolling Stones i inne gwiazdy

Autor: Wojciech Mann

Kategoria: Kultura i nauka

Wojciech Mann o tym, jak nie został saksofonistą:  „Moje zainteresowanie muzyką  spowodowało, że – w dużej mierze pod moim wpływem – w liceum zaczęła tworzyć się grupa, głównie chłopaków, podobnie jak ja zakręconych na punkcie rock & rolla. Wymienialiśmy się naszą skromną wiedzą, wrażeniami z nasłuchu radia Luxemburg oraz opiniami o wykonawcach”.


„Byliśmy przeciwieństwem dziewcząt, a jednak zwabiliśmy gwiazdorów na prywatkę” – pisze WOJCIECH MANN, najpopularniejszy polski dziennikarz, w autobiografcznej książce RockMann

Przestrzeń

Od zamierzchłych czasów zadawano sobie pytanie o funkcję czasu i przestrzeni w stosunku do świata, do życia ludzkiego. Znane jest pytanie, w odpowiedzi na które zabierał głos św. Tomasz z Akwinu. Brzmiało ono, przynajmniej jak na nasze wyczucie, dziwnie:  Ilu diabłów zmieści się na końcu szpilki?

Z notatnika Satyryka

Autor: Marek Pacuła

Kategoria: Kultura i nauka

MOTTO na najbliższe (dopiero teraz i wciąż) zimowe miesiące, ŚMIECHOTERAPIA czyli autentyczne wpisy do  dokumentacji szpitalnej, DOWCIPY STARE JAK ŚWIAT I ZAWSZE AKTUALNE, NA POWAŻNIE czyli ogłoszenia parafalne oraz na koniec OPOWIADANIE ŚWIĄTECZNE.