Artykuły w CX News nr 4/38/2011:

Znamię błękitne - obraz kliniczny i dermoskopowy

Według najnowszego, obowiązującego podziału znamion melanocytowych dzielimy je na siedem głównych grup: (1) znamię typu globularnego/kostki brukowej, (2) znamię siateczkowate, (3) znamię typu wybuchu gwiazdy, (4) homogenne znamię błękitne, (5) znamiona o szczególnej lokalizacji, (6) znamiona o charakterystycznych cechach oraz (7) niesklasyfikowane proliferacje melanocytowe.

Promieniowanie synchrotronowe a diagnostyka obrazowa

Grupa badawcza Alessandro Olivo z University College London, zaprezentowała metodę obrazowania za pomocą analizy odchylenia promieni X na skutek przejścia przez badany obiekt. Jest ona oparta na metodzie kontrastu fazowego, wykorzystywanego w synchrotronach od ponad 15 lat.

Dojrzewanie

Jest chyba rzeczą naturalną, że każda idea, każda sprawa, każdy człowiek przechodzą swoje fazy rozwoju zmierzając do osiągnięcia właściwej im doskonałości. Jest to możliwe tylko wówczas, kiedy na tej drodze nie pojawią się przeszkody, uniemożliwiające czy nawet tylko zakłócające albo zwalniające taki rozwój.

Duch

Kolejny fantastyczny felieton Krzysztofa Piaseckiego. Tym razem o sile ducha Polskiego Narodu.

Medycyna Ludu Polskiego - poród

Poród. Ciężarna, przeczuwając zbliżający się poród, rozkłada wszędzie, a osobliwie nad oknem i drzwiami palmę kwietniową i dzwonki dla ochrony od boginek. Nawet noszą je przy sobie i wkładają do kołyski. W niektórych miejscowościach, chcąc się zabezpieczyć od odwiedzin „płacki” (boginki lub mamony) kładą po odbytym połogu na okna i próg ziele zwane żarnowiec. Gałązki z bagnięcia (wierzby), postawione na krzyż w oknach, bronią przystępu mamonom czyli boginkom. Gdy brak takich środków zaradczych, to strzyga czyli boginka niepokoi rodzące kobiety, a nawet odmienia im dziecię; w razie oporu, zmusza słabe kobiety biciem do oddania dziecięcia. Czasami dusi we śnie kobietę, będącą w połogu. Mamony czyli boginki, jak mówią, nie może nikt zobaczyć, prócz położnicy.

Prorok w hiperwymiarze

Wielce Szanowni Państwo!

Czy zauważyliście, że w piątek, 21 października A.D. 2011 minął kolejny ostateczny i nieodwołalny termin końca świata, przepowiedziany przez wielebnego Harolda E. Campinga? Nie? Cóż, potwierdza to tezę, że niezależnie od miejsca w czasoprzestrzeni prorocy są na plateau. Tyle, że kiedyś bywało zabawniej! Wyobraźcie sobie tylko chrzęst żeber Laokoona w oplotach węża, albo ten smrodek wątpi kaszalota, (a może woń ambry?), zalatujący od Jonasza. A dzisiaj? Usłyszymy jakiś bełkot.

Święta Bożego Narodzenia

Czy to kolejny czas przesyłania bliżej nieokreślonych „season greetings”, jakie czasem otrzymujemy z zagranicy? Bynajmniej! Dla nas to czas Świąt Bożego Narodzenia.

Auriga Ql

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia

W ofercie firmy StarMedTec pojawił się nowy laser: Auriga QI. Jest to 30W laser holmowy o kompaktowych wymiarach, posiadający szerokie spektrum zastosowań. Dzięki swojej budowie i niewielkiej wadze może zostać umieszczony na standardowym wózku z sali operacyjnej lub na kolumnie zawieszonej sufitowo. Dotykowy ekran oraz duże, logicznie rozmieszczone ikony, z symbolicznym określeniem ich funkcjonalności (koagulacja, ablacja, litotrypsja oraz LITT) sprawiają iż obsługa aparatu jest łatwa i intuicyjna. Laser posiada wysoką maksymalną energię pojedynczego impulsu – 4 J – co jest niespotykane w laserach tej mocy. Wysoka energia impulsu pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie zabiegu litotrypsji. Urządzenie zostało wyposażone w system automatycznego rozpoznawania średnicy podłączanych światłowodów. Dzięki temu aparat może samodzielnie ustawić optymalne parametry pracy dla wybranego przez użytkownika rodzaju zabiegu oraz stosowanego włókna. Pozwala to także uniknąć ich uszkodzenia.

Vela XL w Polsce !!! Pierwsza instalacja nowej generacji lasera thulowego o mocy 120 W.

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Urologia

Kilka tygodni temu zakończyło się drugie z cyklu szkoleń obsługi lasera Vela XL w Warszawie. Szpital Mazovia – właściciel pierwszego w Polsce lasera Vela XL – gościł doktora Gunnara Wendt-Nordahl ze Szpitala w Sindelfingen w Niemczech. W ciągu dwóch dni wykonał on wspólnie z lekarzami z Mazovii kilka pokazowych operacji enukleacji i waporyzacji prostaty.

Autoryzowany znaczy lepszy czyli słów kilka o serwisie firmy Consultronix

Autor: Szymon Jurdziak

Kategoria: Serwis

Wśród użytkowników pojazdów kołowych, bez względu na liczbę posiadanych osi, panuje powszechna opinia, iż w momencie awarii, najpewniejszym rozwiązaniem jest oddanie pojazdu do Autoryzowanego Serwisu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku sprzętu specjalistycznego, a niewątpliwie takie urządzenia możemy znaleźć w ofercie firmy Consultronix. Tylko skorzystanie z takiego serwisu daje pewność, iż oddajemy samochód/urządzenie we właściwe ręce, a po powrocie otrzymamy go w nie gorszym stanie niż przed przekazaniem. Korzystanie z autoryzowanego serwisu przynosi również inne korzyści, o których będzie można przeczytać w dalszej części tego artykułu. Poruszymy również tematy, które mogą niepokoić każdego użytkownika, między innymi odpowiemy na pytanie: czy to musi tyle kosztować. Mam nadzieję, że po przeczytaniu, nie będą mieli Państwo wątpliwości, że warto korzystać z naszego serwisu.