Artykuły w CX News nr 3/45/2013:

Artis Q i Artis Q.zen - innowacje w interwencjach

Dzięki systemom Artis zee Siemens osiągnął wiodącą pozycję na rynku urządzeń do angiografii. Na ubiegłorocznej wystawie towarzyszącej kongresowi RSNA niemiecki producent zaprezentował nowe aparaty – angiografy z rodziny Artis Q i Artis Q.zen. Obecnie dostępne są one również w Polsce.

Muszle w promieniach rentgenowskich

Badaniem budowy muszli od dawna zajmują się nie tylko naukowcy, ale także artyści. Dopiero jednak wprowadzenie stosowania promieni X dało narzędzie umożliwiające bezinwazyjne badanie wnętrza muszli, a artystom pozwoliło na całkiem nowe spojrzenie umożliwiając wydobycie skomplikowanej a zarazem pełnej piękna i harmonii struktury.

Zainspirowany niską dawką MAMMOMAT Inspiration Prime

Od początku roku 2013 na rynku dostępna jest innowacyjna wersja cyfrowego mammografu firmy Siemens – MAMMOMAT Inspiration Prime. W porównaniu z dotychczas dostępnym na rynku aparatem, dodano technologię Prime, wymieniono detektor oraz poprawiono algorytmy, pozwalające na indywidualny dobór dawki (OpDose). Udoskonalono adaptacyjny AEC oraz OpView. Wszystkie te zmiany pozwoliły na uzyskanie takiej samej jakości obrazów, przy obniżeniu dawki nawet o 30%.

Kibol, melomol a może bandyta?

Ciekawe czy jeśli na przedstawieniach Opery, regularnie pojawiałaby się grupa “melomanów”, opluwając artystów, a innych uczestników spektaklu traktując bejsbolem, a co trzeciego nożem, to nazwalibyśmy ich “melomole”?

Klną

Na murze było napisane H.W.D.P. Starszy pan powiedział „co za chamstwo”. „A co to za skrót?” – zapytałem. „Nie wie pan?”, „Nie”. Rozwinął. „Widzi pan jakie chamstwo?”. „No tak, ale dopiero kiedy się wie co to znaczy”. „ Każdy wie”.

Najtrwalsze dziedzictwo Zachodu

Wraz z kanikułą w starożytnym Rzymie rozpoczynał się sezon igrzysk. My możemy sobie o tym co najwyżej poczytać, śmiem jednak twierdzić, że to o wiele bardziej zajmujące niż zapach wyprutych flaków w upalne popołudnie. Oczywiście pod warunkiem, że czytamy ze zrozumieniem! Ot, weźmy na przykład parkę rozkosznych bliźniaków uwieszonych cycków wilczycy. O tym, że Romulus założył Rzym wiedzą wszyscy. Ale o tym, że przy tej okazji zaciukał Remusa w szkolnych czytankach już nie piszą. Dlaczego?

Procedury

Czasem można odnieść wrażenie, że demokracja zwariowała na punkcie procedur. Obowiązują one prawie we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Warto zaznaczyć, że nie jest to jakieś współczesne odkrycie, a raczej uznanie za potrzebne, a nawet konieczne, dochodzenie do zamierzonych celów zgodnie z zasadami logiki, sprawdzonej w praktyce.

Wiersz o sobie samym do potomności

Autor: Marek Pacuła

Kategoria: Kultura i nauka

Czyli dla bliższej, dalszej rodziny i dla bliższych i dalszych przyjaciół w tych samych odległościach.

Nie wszystko złoto co się świeci

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia

Od wielu lat „złotym standardem” w terapii łagodnego rozrostu prostaty są TURP (transurethral resection of the prostate) oraz inwazyjna, otwarta prostatektomia. Metody te wiążą się nieodłącznie z niepomijalną liczbą powikłań i pooperacyjnych dolegliwości dla pacjenta. Częstotliwość występowania powikłań rośnie w obydwóch przypadkach wraz z rozmiarem prostaty. Z tego powodu rozpoczęto poszukiwania małoinwazyjnych alternatyw tych metod, które mogły by zagwarantować jak najniższy procent komplikacji pozabiegowych. Procedury laserowej terapii BPH zyskują na świecie i w Polsce coraz szersze poparcie, powoli wypierając metody tradycyjne.

KmMww@))(r czyli dobre hasło, które ochroni Twoje dane!

Autor: Szymon Jurdziak

Kategoria: Serwis

Komputer w pracy – hasło; komputer w domu – hasło; poczta elektroniczna – hasło; bank, twitter, każdy sklep internetowy - wszędzie potrzebne jest hasło. Wszystko komplikuje dodatkowo przymus zmiany tegoż hasła, co tydzień czy miesiąc, a przecież dopiero co się go nauczyłem. I jak tu nie zwariować?!