Artykuły w CX News nr 4/46/2013:

Rezonanse magnetyczne na polskim rynku medycznym

Na rynku obecne są cztery nowoczesne systemy 3 T firmy Siemens: MAGNETOM Spectra charakteryzujący się znakomitymi parametrami technicznymi, doskonałą jakością obrazowania i wyjątkową ceną. Jest to pierwszy aparat 3 T na polskim rynku, którego cena jest zbliżona do zaawansowanych aparatów 1.5 T, oferując jakość obrazowania dostępną dla aparatów 3 T.

Deus ex machina

Wielce Szanowni Państwo!

Stało się! Bozon Higgs’a wytropiony, Noble rozdane. Tak dla porządku, otrzymali je: Peter Higgs i François Englert, któ­rzy w roku 1964 stworzyli teoretyczne podstawy tego od­krycia. Mamy zatem „boską cząstkę” ex machina. I to z jakiej! Największej i najdroższej kiedykolwiek zbudowanej przez człowieka! W dodatku zbudowanej specjalnie w tym celu. Uchem wyobraźni (a tej mi nie brakuje) już słyszę kakofonię zatroskanych głąbów biadających czy to warto było kiedy głód, globalne ocieplenie, lasy deszczowe, wieloryby… Wie­dząc, że głosy rozsądku przebijające się przez ten zgiełk i tak zadusi piana bita przez durnowate media, postaramy się, tak na wszelki wypadek, zawczasu co nieco wyjaśnić. Póki jesz­cze można.

Opowieść z jesiennej mgły

Autor: Leszek Mazan

Kategoria: Kultura i nauka

Najpierw do Paryża dotarła wiadomość o utworzeniu nowej, trzeciej już koalicji: Anglia, Austria i Rosja przeciw Francji. Po­tem „Bóg wojny” Napoleon Bonaparte kazał swym 65 tysiącom piechurom i piętnastu tysiącom konnym -maszerować, wlokąc 286 armat, przez pół Europy od Dunkierki aż na Morawę.

Skąd Bereś w Kopalni Wieliczka?

Autor: Witold Bereś

Kategoria: Kultura i nauka

Pozornie o Kopalni Soli w Wieliczce wiemy wszystko – piękne wnętrza, dumna natura, burzliwa historia. Że zabytek skali świa­towej. Że najczęściej odwiedzane w Polsce turystyczne miejsce. Że bankiety i zdrowe powietrze. Ale nie czarujmy się – patrzymy na tę kopalnię jednak dosyć stereotypowo. Dlaczego? Bo do kopalni soli w Wieliczce każdy jedzie zwykle dwa razy w życiu: pierwszy raz jako dzieciak, drugi – jako dziadek z wnukiem. To zrozumiałe, bo kopalnia ma przede wszystkim wizerunek wiel­kiego, bajkowego skarbu. A jak bajki i skarb – to dzieci.

Tak też mogło być...

Jest 24 sierpnia 1989 roku godz. 14.00 premier Mazowiecki w swoim expose nie wspomina o „grubej kresce”, natomiast koń­czy modnym wówczas wierszykiem -„a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”. Owacje na stojąco trwają 47 minut. Eufo­ria w kraju, ludzie spontanicznie gromadzą się w centrach dużych miast. Zdarzają się samosądy, ale na szczęście jest ich niewiele.

Udawanie

Przeczytałem w gazecie, że jest afera. Otóż odbyły się w Sydney igrzyska niepełnosprawnych umysłowo. I tam złoty medal w koszykówce zdobyli Hiszpanie. I co się okazało? Duża część zawodników udawała niepełnosprawnych umysłowo. Medal im mają odebrać, a tym zawodnikom, którzy udawali niepełnosprawnych umysłowo wytoczono proces. I to jest właśnie afera. To jest dyskryminacja!

Podróż za uśmiech (i kilka złotych), czyli co nowego na mapie

Autor: Kacper Wiśniowski

Kategoria: Serwis

Szanowni Państwo, te kilka dróg, które zwiedziliśmy podróżując wspólnie, to oczywiście nie wszystkie, jakie warte są uwagi. Autostradą A1 dojedziemy (nie licząc krótkiego odcinka w okolicach Mszany) od czeskiej granicy już do Pyrzowic, a na północy od Torunia nad morze. Właśnie oddano niemal 50 km A4 na odcinku Dębica -Rzeszów. Przybywa ekspresowych odcinków trasy S7, S3 i S8, czekamy z utęsknieniem na wschodnią obwodnicę Łodzi i kilkanaście mniejszych planowanych obwodnic.

Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Autor: Piotr Smolarski

Kategoria: Kompletacja

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.