Eksperci o innowacyjnych rozwiązaniach medycyny estetycznej

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/40/2012

W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku w Krakowie, już po raz trzeci, odbyło się spotkanie skierowane do przedstawicieli rynku medycyny estetycznej – lekarzy dermatologów i kosmetologów z całej Polski, zorganizowane przez Consultronix, Alma Lasers i FotoFinder Systems. Konferencja dermatologiczna była poświęcona nowościom w medycynie estetycznej, powikłaniom po zabiegach upiększających oraz zaawansowanej technologii w dokumentacji fotograficznej znamion, służącej wczesnemu wykrywaniu raka skóry.

W konferencji wzięło udział wielu wybitnych ekspertów w tym m.in. dr Piotr Sznelewski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr Grażyna Kamińska-Winciorek z Międzynarodowego Towarzystwa Dermatoskopii i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, dr Małgorzata Gaworczyk z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych (ESCAD) oraz dr Kinga Nicer reprezentująca Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele firmy Alma Lasers – Ziv Karni oraz Karin Kovalsky, którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w laseroterapii, na przykładzie systemów Harmony, Accent, Soprano i premierowego Legato. Natomiast Kathrin Niemela i Andreas Mayer z firmy FotoFinder Systems zapoznali wszystkich ze sprzętem pozwalającym na fotodokumentację znamion skórnych, oraz profesjonalne zdjęcia „przed i po” zabiegach.

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z medycyną estetyczną i dermatologią. Eksperci zwrócili uwagę na najnowsze, innowacyjne rozwiązania zarówno na polskim, jak i światowym rynku. Główny nacisk został jednak położony na aspekty związane ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowanych terapii.

Dr Piotr Sznelewski podczas wykładu dokonał przeglądu stosowanych w medycynie estetycznej technik laseroterapii. Wiele osób zostało oszpeconych i okaleczonych z powodu oparzeń i blizn powstałych po zabiegach laserowych, które zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób sprzętem niskiej jakości – podkreśla Sznelewski. Dlatego tak ważne jest by wybierać miejsca, gdzie zabiegi wykonywane są przede wszystkim pod okiem ekspertów, sprzętem najwyższej jakości, który posiada certyfikat medyczny – dodaje.

Dr Grażyna Kamińska-Winciorek, z kolei, zwróciła uwagę na nowe rozwiązania stosowane w dermatoskopii zmian melanocytowych. Zaprezentowała specjalne oprogramowanie (dla telefonów iPhone), które we współpracy z internetem umożliwia bardzo szybką ocenę materiału zdjęciowego, a tym samym konsultacje i wspólne diagnozowanie w oparciu o doświadczenia dermatologów z klinik, z całego świata.

Jak wiadomo nasza skóra podlega ciągłym procesom, z wiekiem się zmienia – traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia. Jednak są sposoby na radzenie sobie z tymi niedoskonałościami. Skuteczne w walce z upływającym czasem okazują się fale radiowe (RF), lasery frakcyjne oraz m.in. implantacja fillerów tj. kwasu hialuronowego. Zabiegi te, szczególnie jako terapie łączone, potrafią dać namacalne i widoczne efekty – podkreślała dr Małgorzata Gaworczyk w swoim wykładzie. Dzięki nim skóra zwiększa swoją gęstość, staje się bardziej sprężysta, poprawia się mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

Mówiąc o zabiegach medycyny estetycznej musimy pamiętać, że mogą towarzyszyć im pewne wczesne powikłania jak ból, zaczerwienienie, rumień, pęcherze czy obrzęk i późne, do których należą ziarniaki i guzki. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost takich powikłań na poziomie 30 % w Europie i aż 70 % w USA. Co jest powodem takiej sytuacji? Najczęściej wynika to z braku kwalifikacji i umiejętności osoby wykonującej zabieg, nieprawidłowej techniki oraz błędnej analizy skóry twarzy, źle dobranego preparatu, a ponadto nieprawidłowego podejścia pacjenta i nieprzestrzegania przez niego zaleceń po zabiegu – mówiła w swoim wystąpieniu dr Kinga Nicer.

Mówiąc o medycynie estetycznej warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi – jednak złotym środkiem powinien być umiar i rozsądek w stosowaniu zabiegów odmładzających czy upiększających. Takim przesłaniem zakończyła się dyskusja uczestników spotkania.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić tak wielu ekspertów z różnych towarzystw medycznych. Liczymy, że wspólne dzielenie się doświadczeniami i dyskusja o kierunkach rozwoju medycyny estetycznej pozwoli na poprawienie jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych na polskim rynku.

Wszystkich, którym nie udało się do nas dołączyć w tym roku, zapraszamy na kolejne spotkanie, a w każdej chwili do Państwa dyspozycji są nasi handlowcy Marta, Ewa, Paweł i Anka.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.