Enerpeel EL - zestaw medyczny do wykonywania zabiegu złuszczania naskórka okolic oczu i ust

Autor: dr Rafał Sługocki

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Lato tego roku jest piękne, dermatolodzy wyjechali na zasłużony wypoczynek a ich pacjenci opalają się na słońcu (nieraz długo i bez filtrów UV), kąpią się w morzu ( czasem z sinicami i kwitnącymi glonami). Korzystając z wolnego czasu zapraszam wszystkich lekarzy wykonujących peelingi do krótkiej lektury nad innowacyjnym produktem Laboratorium General Topics jakim jest ENERPEEL EL.

Część dermatologów pierwszy raz zapozna się z właściwościami włoskiego peelingu na XV Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, który odbędzie się na uroczej wyspie Rodos. Abyśmy już jesienią mogli przystąpić do wykonywania peelingów wokół oczu i ust chciałbym w skrócie zapoznać Państwa z działaniem ENERPEEL EL.

Laboratorium General Topics oddaje w nasze ręce - zestaw medyczny do wykonywania zabiegu złuszczania naskórka okolic oczu i ust z ominięciem czerwieni wargowej. Podstawowe składniki jednofazowego żelu to 3.75% kwas trójchlorooctowy i 15% kwas mlekowy. Takie proporcje związków chemicznych pozwolą nam na bezpieczne złuszczanie i modelowanie fragmentów skóry wokół oczu (także powiek) oraz wokół ust. Proponowany zestaw jest przystosowany do optymalizacji wyników i kontroli ryzyka, zarówno dzięki swojej formie chemiczno fizycznej, jak i specjalnemu systemowi dozowania.

Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa ze względu na swoją morfologię i funkcję. Powieki to najcieńszy fragment ludzkiej skóry, ich średnia grubość wynosi 0.04 mm. Zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki są głównie wynikiem fotostarzenia i ruchów mięśni.

Skóra wokół ust jest wyjątkowo ważna przy określaniu parametrów estetycznych twarzy. W wyniku starzenia endogenicznego jak i egzogenicznego w okolicy wargi górnej powstają tzw. zmarszczki pionowe, następuje obniżenie krawędzi czerwieni wargowej i konturów ust. Reasumując skóra wokół oczu i ust stanowi ważny barometr chronostarzenia i fotostarzenia twarzy kobiet i mężczyzn.

Preparat ENERPEEL EL jest peelingiem chemicznym mającym kontrolowanie złuszczyć naskórek w celu poprawy wyglądu skóry - usunięcia martwych komórek warstwy rogowej, zaburzeń barwnikowych oraz regenerację i modelowanie żywego naskórka. Zestaw zawiera 4 jednorazowe "peny" dla jednego pacjenta, do użytku w cyklu składającym się z czterech sesji przeprowadzonych w odstępach 7-15 dniowych w zależności od uszkodzeń aktynicznych, fototypu i cech genetyczno rasowych pacjenta. Procedura złuszczania może zostać powtórzona dwa razy w roku (wiosna, jesień). Lekarz dermatolog musi pamiętać, że wrażliwość skóry na działanie chemiczne kwasów może wzrastać podczas kolejnych sesji złuszczania naskórka. ENERPEEL EL wykorzystujemy do
przeprowadzenia tzw. płytkiego peelingu dotyczącego warstwy rogowej naskórka w zależności od czasu stosowania przed neutralizacją i indywidualnej reakcji skóry pacjenta.

W każdym zestawie otrzymujemy jednorazowe bibułki nasączone roztworem wodno-alkoholowym z kwasem cytrynowym o pH 2.5 do przygotowania skóry w

celu uzyskania jednolitego wchłaniania preparatu. Po zakończeniu warstwowego nakładania żelu (4 warstwy) w ustalonych okolicach twarzy i odpowiednich czasach dokonujemy neutralizacji przy użyciu jednorazowych bibułek nasączonych 12% roztworem argininy o pH ok. 10.

Dodatkowo w zestawie dysponujemy preparatem FILLAST Eyes & Lips do rewitalizacji skóry wokół oczu i ust, zawierającym kwas hialuronowy, który może być stosowany pomiędzy zabiegami. Dodatkowo posiadamy krem TERPROLINE Contour Eyes & Lips do skóry wokół oczu i ust do stosowania przed i po peelingu, w celu poprawy elastyczności i jędrności przy równoczesnym działaniu łagodzącym. Na koniec mamy do dyspozycji dla każdego pacjenta krem SUNWARDS SPF 50+ do ochrony skóry poddanej złuszczaniu. Dla pełnego bezpieczeństwa do zestawu dołączana jest karta SUNWARDS do określenia natężenia promieniowania UV, a co za tym idzie wskazań do zastosowania filtrów fotoochronnych przez pacjenta.

W każdym zestawie lekarz praktyk otrzymuje bardzo dokładne informacje o przeprowadzeniu procedury złuszczania, czasów aplikacji preparatu, schematy nakładania oraz karty pacjenta potwierdzające zaznajomienie się z zabiegiem i wyrażenia zgody.

Zachęcam wszystkich lekarzy dermatologów do wykonywania peelingów ENERPEEL EL w swojej praktyce i rozszerzenia oferty zabiegów dermatoestetycznych w obrębie oczu i ust.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.