Ewolucyjny rozwój w leczeniu jaskry

Autor: dr n. med. Madhu Nagar

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Tagi:

Jaskra jest złożoną chorobą charakteryzującą się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego konsekwencją jest ucisk i niszczenie nerwu wzrokowego wraz z włóknami nerwowymi - jest to jeden z powodów utraty wzroku. Obecnie najskuteczniejszym dostępnym środkiem aby ochronić włókna nerwowe jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Laserowa Selektywna Trabekuloplastyka (SLT) jest stosunkowo nową metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem laserowania są komórki barwnikowe melaniny sieci beleczkowatej. Komórki nie posiadające melaniny oraz inne tkanki pozostają nienaruszone. Z całą pewnością jest to bezpieczna alternatywa dla argonowej laserowej trabekuloplatyski (ALT), a przeprowadzone badania wskazują, że SLT jest skuteczniejszą metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowym atutem jest fakt, że po SLT pacjent często nie musi przyjmować dodatkowych leków przeciwko jaskrze. SLT jest zatem znakomitym środkiem do przezwyciężenia tradycyjnych metod nie zawsze skutkujących w leczeniu jaskry.

Wskazania do SLT:

  1. Zdiagnozowane OAG i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  2. Pacjenci u których nie pomogło ALT.
  3. Pacjenci nie mogący przyjmować leków przeciwjaskrowych.
  4. SLT jako narzędzie wspomagające leczenie środkami farmaceutycznymi.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.