FotoFinder aesthetics ATBM

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Dla wszystkich zwolenników technologii ATBM (Automated Total Body Mapping), odczuwających brak lub potrzebę posiadania systemu ułatwiającego profesjonalne i powtarzalne wykonywanie zdjęć pacjenta „przed i po”, firma FotoFinder przygotowała moduł aesthetics do fotodokumentacji pacjenta medycyny estetycznej. Mając na uwadze sugestie zgłaszane przez użytkowników i najnowsze trendy na rynku medycyny estetycznej, firma FotoFinder postanowiła udoskonalić swój dotychczasowy system. 

Pierwsze udogodnienie dotyczy statywu z aparatem. Dotąd dostępny statyw „ręczny” został zastąpiony „wieżą”, po której szynach aparat przesuwa się automatycznie, dostosowując swoją wysokość do obrazowanego miejsca na ciele pacjenta. 
 
aesthetics 

Drugą modyfikacją jest całkowita rewolucja oprogramowania – gotowe szablony umożliwiają dobór ustawienia pacjenta i wysokości aparatu do potrzeb dokumentacji. Wzorce „krok po kroku”, za pomocą obrazków prowadzą użytkownika przez procedurę wykonania zdjęć, które są następnie katalogowane w wirtualnej „karcie pacjenta” oraz grupowane względem diagnozy, zabiegu, metody leczenia, daty itd. 

Dla precyzyjnego dopasowania i powtarzalności ustawień aparatu, stworzono trzecie ułatwienie: oznaczony kolorami obiektyw. Każdy kolor odpowiada ustawieniom obiektywu dobranym do wskazanej przez szablon w oprogramowaniu, obrazowanej części ciała (np. pasek niebieski na obiektywie odpowiada zdjęciom ud i pośladków, pasek żółty – zdjęciom twarzy i szyi itd.). Pozwala to każdemu na wykonywanie świetnej jakości zdjęć, bez względu na poziom zaawansowania w fotografii. 

Profesjonalną fotodokumentację umożliwia szereg cech zebranych w jednym urządzeniu: intuicyjne oprogramowanie, odpowiednie oświetlenie, stała odległość pacjenta od obiektywu wytyczona przez laserowy wskaźnik, mata podłogowa ułatwiająca pacjentowi ustawienie oraz jednorodne tło na ścianę. Tego typu dokumentacja, połączona z planem leczenia na wygenerowanym raporcie, stanowi doskonałe narzędzie, pozwalające śledzić zmiany na ciele pacjenta i przekonać go o efektywności zabiegów wykonywanych w gabinecie. 

FotoFinder aesthetics ATBM może funkcjonować jako osobne urządzenie lub jako jeden z modułów systemu bodystudio ATBM w połączeniu z modułami: dermoskopowym i mapowania znamion.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.