FotoFinderdermoscope HD

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Tag:

Najnowsza wersja systemu FotoFinder do wizualizacji, archiwizacji i oceny zmian melanocytowych i nie-melanocytowych.

FotoFinderdermoscopeHD Rak skóry jest najczęstszym i najszybciej postępującym z nowotworów, wciąż jednak w prawie 100% uleczalny, jeśli wykryty we wczesnym stadium. Foto Finder dermoscope HD to odpowiedź na potrzebę wczesnego wykrywania i diagnozowania niepokojących zmian skórnych, następca obecnego na rynku od lat systemu Foto Finder dermoscope II.

Realizuje wszystkie dostępne dotychczas funkcje systemu Foto Finder dermoscope II – analizy zmian barwnikowych (MoleAnalizer), tworzenia profilu włosa (TrichoScan), czy wykrywania nowopowstałych zmian (BodyScan) rozszerzając możliwość archiwizacji o zdjęcia w wysokiej rozdzielczości - High Definition – skąd skrót HD. Umożliwia to współpraca systemu on-line z wysokiej klasy aparatem cyfrowym Cannon G7,FotoFinderdermoscopeHD który przesyła zdjęcia bezpośrednio do rekordu diagnozowanego dotychczas tylko przy pomocy kamery pacjenta. Dodatkowa dokumentacja, w szczególności jakość zdjęć rozszerza zastosowanie Foto Finder dermoscope HD o wszelką dokumentację związaną z zabiegami medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej.

Długoterminową obserwację prowadzi się jak poprzednio, budując bazę danych pacjenta z zapisem zdjęć z kolejnych wizyt, nowością jest jednak nowa wersja programu do wykrywania nowopowstałych zmian - BodyScan Pro, który wymaga od lekarza mniejszej staranności w wykonaniu zdjęć, znacznie skracając i upraszczając cała procedurę.

System zyskał dodatkowo nowy stolik, który może być jednocześnie stojakiem pod kamerę i aparat cyfrowy, komputer oraz potrzebne akcesoria. Poszczególne programy, jak MoleAnalizer czy opisany już BodyScan, rozszerzone zostały o wybór źródła zdjęcia (kamera bądź aparat), ułatwienie kalibracji czy automatyczny BackUp, co do tej pory pozostawało na głowie lekarza. Co więcej system będzie współpracował z najnowszym systemem operacyjnym Microsoft - Windows Vista, na co nie pozwalają jeszcze jego poprzednie wersje.

Więcej informacji na temat sprzętu medycznego do dermatoskopii znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.