Funduskamera VX-10i firmy Kowa

Autor: prof. dr hab. n. med. Andrzej Stankiewicz

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/20/2007

Tag:

Badanie obrazowe w okulistyce to dziś rutyna dobrej poradni, gabinetu prywatnego nie mówiąc o oddziale szpitalnym. Wolny rynek dostarcza nam mnóstwo możliwości rejestracji obrazu dna oka i przepływu naczyniowego w siatkówce i naczyniówce.Funduskamera VX-10i

Ostatnio ośrodek Oko–Mag (Warszawa, Centrum Medyczne Ostrobramska) z którym współpracuję zakupił do tych celów funduskamerę VX–10i firmy Kowa. Od ponad miesiąca korzystam z niej odkrywając szereg nowinek technicznych i czerpiąc niewątpliwą przyjemność z pracy na tym urządzeniu. Kilka słów o stanie technicznym aparatu.

Funduskamera VX-10i firmy Kowa jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania angiografii fluoresceinowej, angiografii indocjaninowej, fotografii barwnej oraz stereofotografii. Posiada wszystkie funkcje umożliwiające rejestracje oraz archiwizacje i obróbkę uzyskanego obrazu.

Funduskamera VX-10i charakteryzuje się następującymi cechami:

Są to niewątpliwie olbrzymie plusy aparatu, który obsługuje się łatwo, daje bardzo dobre, czytelne obrazy, nawet przy wąskiej źrenicy, o ile zmętnienie soczewki nie utrudnia wglądu na dno oka. System archiwizacji jest bardzo dobry, a możliwość monitorowania parametrów fotografii bez konieczności spoglądania w okular to dla pracującego duże ułatwienie.
Oczywiście są pewne niedogodności. I tak do minusów zaliczyć możemy:

Ewentualny użytkownik sam musi sobie skalkulować, czy za umiarkowaną cenę kamery VX-10i można je pominąć. Moim zdaniem jak najbardziej, bowiem kamera ta w pełni umożliwia wykorzystanie badania angiograficznego do postawienia rozpoznania klinicznego. Z czystym sumieniem polecam ją jako nowoczesne, łatwe w obsłudze, dające bardzo dobre parametry rejestracji obrazu urządzenie.

Więcej informacji na temat funduskamery VX-10i znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.