Handyscope - owoc współpracy FotoFinder i Apple

Autor: Paweł Katarzyński

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/40/2012

Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Należy jednak pamiętać, iż proste urządzenia muszą być najwyższej jakości by spełniały swoje zadania. Ta myśl przyświecała firmie FotoFinder przy tworzeniu nakładki Handyscope do iPhone’a, teoretycznie bardzo prosta idea wymagała zaawansowanych technologicznie rozwiązań.


Firma FotoFinder postanowiła stworzyć możliwie najlepszy układ optyczny połączony z najnowocześniejszym smartfonem dostępnym na rynku. Powstał łatwy w użyciu, wsuwany mechanizm (fot.1.), który zapewnia optymalne położenie układu optycznego dokładnie przed kamerą iPhone’a. Idealne dopasowanie obiektywu Handyscope do iPhone’a ma kluczowe znaczenie przy uzyskaniu dobrego zdjęcia. Podczas gdy większość konkurencyjnych nakładek posiada tylko prostą lupę powiększającą, Handyscope dysponuje precyzyjnie zaprojektowanym systemem soczewek, które zapewniają powiększenie o wyjątkowej jakości. Układ optyczny umożliwia wykonanie zdjęcia w 20-krotnym powiększeniu. Budowa obiektywu zapewnia zawsze tę samą odległość od skóry, dla uzyskania optymalnej ostrości. Nakładka Handyscope wyposażona jest w 8 diod LED, które zapewniają spolaryzowane światło doskonałej jakości, nie wymagające użycia imersji. Nakładka zawiera również akumulator o pojemności 2400 mAh, który wystarcza na około 8 godzin ciągłej, nieprzerwanej pracy.

iPhone z nakładką Handyscope


iPhone wzięty do ręki po raz pierwszy od razu pozwala na intuicyjne poruszanie się po aplikacjach. To samo dotyczy przyjaznego oprogramowania HandyscopeApp, jego interfejs jest elegancki i funkcjonalny. Wystarczy wsunąć telefon w nakładkę, włączyć oświetlenie, otworzyć aplikację i można rozpocząć pracę. Zrobione zdjęcia automatycznie zostają oznaczone datą i godziną. Dodatkowo istnieje możliwość zapisania danych pacjenta oraz komentarzy, a także wybrania lokalizacji znamienia na wirtualnym pacjencie.


Wykonane zdjęcia mogą zostać przesłane poprzez email bezpośrednio z poziomu programu w celach dalszej konsultacji. Wszelkie dane pacjentów są przechowywane w bezpiecznej, szyfrowanej aplikacji, która może być dodatkowo chroniona hasłem. Handyscope to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć cyfrowy dermatoskop zawsze przy sobie!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.