Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Innowacja w leczeniu zespołu suchego oka

Autor:
Olga Sarnecka

Wszyscy lubimy, gdy początek roku zaskakuje nas czymś pozytywnym. Dlatego z ogromną przyjemnością pragnę przekazać Państwu wiadomość, że oferta naszej firmy wzbogaciła się o linię produktów marki Odyssey stosowanych do leczenia zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka stał się w ostatnich latach jedną z głównych przyczyn wizyt pacjentów w gabinetach okulistycznych. Ilość osób cierpiących na to schorzenie diametralnie wzrasta głównie ze względu na tryb życia pacjentów. Problem ten coraz częściej dotyka ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Niekorzystny wpływ na ilość i jakoś filmu łzowego ma przede wszystkim środowisko, w jakim na co dzień funkcjonujemy tj. klimatyzacja, ekrany telewizorów i komputerów, przyczyną narastania problemu jest też przyjmowanie różnego rodzaju leków, zwłaszcza hormonalnych. Objawy, początkowo mało uciążliwe i szybko ustępujące, mogą z czasem znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz prowadzić do poważnych chorób oczu.

Implantacja

Podstawą w leczeniu zespołu suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających, które pełnią rolę sztucznych łez. Jednak ich długotrwałe używanie stopniowo zmniejsza wydzielanie się naturalnego płynu łzowego, co powoduje ciągłą potrzebę ich aplikowania. Dodatkowo krople bardzo często zawierają środki konserwujące, co może wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Innowacyjnym podejściem w leczeniu tego uciążliwego schorzenia jest zastosowanie zatyczek w celu zamknięcia kanalików, którymi odprowadzany jest płyn łzowy. Dzięki temu na powierzchni oka stale utrzymuje się naturalnie wytwarzany film, który najlepiej chroni, odżywia i nawilża gałkę oczną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno lekarzy okulistów jak i pacjentów firma Beaver-Visitec International poszerzyła swoją ofertę o gamę produktów marki Odyssey. Korzyści płynące z zastosowania zatyczek Odyssey w praktyce leczenia zespołu suchego oka spowodują, że szybko przekona się do nich spora grupa lekarzy okulistów w naszym kraju.

W nowej ofercie BVI na pierwszy plan wysuwają się zatyczki silikonowe Parasol® opatentowane w 1997 roku. Przeznaczone są do stałej okluzji i doskonale spełniają swoje zadanie. To, co wyróżnia zatyczki Parasol® na rynku to przede wszystkim innowacyjna budowa oparta na ruchomej konstrukcji noska. Nosek zatyczki podczas aplikacji do punktu łzowego składa się jak parasol, a następnie rozkłada, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do wielkości kanalika, jednocześnie dokładnie go uszczelniając (fot. 2). Główną zaletą tego rozwiązania jest łatwość w doborze wielkości zatyczki spośród czterech dostępnych rozmiarów. W większości przypadków eliminuje to konieczność rozszerzania kanalika przed aplikacją implantu.

Zatyczki Parasol® charakteryzuje wyjątkowa stabilność – utrzymują się w kanaliku bez ryzyka przesuwania się w jego głąb, wykazują również dużą odporność na przypadkowe wypadnięcie. Jednak w razie potrzeby można je z łatwością usunąć za pomocą pęsety. Podstawową wersją, w jakiej dostępne są zatyczki Parasol® jest para sterylnych implantów, załadowanych do jednorazowych aplikatorów. W tej wersji wystarczy odpowiednio umieścić zatyczkę w kanaliku – zapewnia to wygodę i najwyższy komfort pracy lekarza.

Parasol

Linia produktów Odyssey obejmuje również zatyczki silikonowe do częściowej okluzji Micro Flow™, regulujące odpływ płynu łzowego z oka. Zatyczki te posiadają wewnętrzny kanalik, który ogranicza ilość uchodzącego filmu łzowego lub udrażnia zatkany kanalik. Zatyczki Micro Flow™ dostępne są w trzech rozmiarach. W naszej bogatej ofercie znajdziecie Państwo również implanty syntetyczne EXTEND™ przeznaczone do czasowej okluzji. Zapewniają zamknięcie punktu łzowego na okres do trzech miesięcy – po tym czasie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu. Zatyczki dostępne są w czterech rozmiarach.

Zatyczki Odyssey, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, nie powodują podrażnień, a ich innowacyjna budowa uniemożliwia przemieszczanie się implantu w głąb kanalika. Co bardzo istotne, zabieg wprowadzenia zatyczki do punktu łzowego jest szybki, łatwy i bezbolesny. Dzięki zastosowaniu zatyczek Odyssey pacjenci odczują komfort i niemal natychmiastową ulgę, co jest nieosiągalne podczas prób leczenia zespołu suchego oka innymi metodami. Mamy nadzieję, że innowacja ta stanie się szybko standardem, docenianym zarówno przez lekarzy okulistów jak i ich pacjentów.

Autorzy
Olga Sarnecka