Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Innowacje w leczeniu zaburzeń erekcji

Autor:
ED1000

Jak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej ok. 1.5 mln Polaków ma kłopoty z zaburzeniami erekcji. I w znacznej większości nie są to wcale, jakby mogło się wydawać, osoby w wieku emerytalnym. Problem ten dotyczy szczególnie grupy pięćdziesięciolatków. Obserwując polskie i ogólnoeuropejskie „trendy” w rozwoju otyłości, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, można być pewnym wzrostu ilości przypadków zaburzeń erekcji i obniżenia wieku jego występowania już w niedalakiej przyszłości. Konsekwencją powyższego będzie również większe zainteresowanie i determinacja coraz młodszych pacjentów chcących rozwiązać ten wstydliwy problem. Po wyeliminowaniu czynników o podłożu psychicznym, mężczyźni wraz z lekarzami prowadzącymi mają do wyboru kilka możliwości w leczeniu zaburzeń erekcji. Najpopularniejszą obecnie metodą są terapie farmakologiczne wykorzystujące PDEi5. Ich głównymi wadami są m.in. konieczność pamiętania o zażyciu pigułki i planowania aktywności seksualnej, leczenie objawów, a nie przyczyn, oraz koszty generowane na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Niektórzy pacjenci korzystają z iniekcji czy też pompek próżniowych – metody te pomagają jedynie doraźnie. Kolejnym, stosunkowo nowym, ale bardzo obiecującym sposobem leczenia jest nieinwazyjna terapia falami uderzeniowymi o niskiej częstotliwości. Badania kliniczne udowodniły wysoką skuteczność tych zabiegów, bezpieczeństwo oraz utrzymywanie się efektów w dłuższych perspektywach czasowych. Z zalet tej metody wymienić można również brak konieczności planowania aktywności seksualnej, leczenie przyczyn, a nie jedynie objawów, skuteczność również u cukrzyków i osób nieodpowiadających na PDEi5. Od 2013 roku jest to jedna z metod rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w leczeniu zaburzeń erekcji. Rekomendacja została wydana na podstawie wyników badań przeprowadzanych na urządzeniach Medispec ED1000. Finalnie, dostępne są również metody inwazyjne, jak wszczepianie bypassów lub implantów członka. Metody te kierowane są do mężczyzn, którym inne sposoby leczenia nie pomogły.

Medispec dokonał w ostatnim czasie kilku istotnych zmian w aparacie ED1000. Wszystkie aparaty dostarczane w czwartym kwartale 2015 roku będą, już w podstawowych wersjach, umożliwiały przeprowadzenie terapii we wszystkich dostępnych aplikacjach urologicznych (zaburzenia erekcji, choroba Peyroniego, CPPS). Aplikacje ortopedyczne oraz leczenie trudno gojących się ran przy stopie cukrzycowej, będą w dalszym ciągu wymagały bardziej rozbudowanej wersji aparatu. Nowy aplikator, dostępny w Polsce pod koniec roku, będzie emitował większą liczbę impulsów, dzięki czemu spadnie koszt pojedynczego zabiegu przy utrzymaniu obecnej, wysokiej skuteczności. Społeczność użytkowników ED1000 aktywnie poszukuje sposobów na dalsze zwiększanie skuteczności leczenia oraz skrócenie czasu terapii. Nie tak dawno pojawiły się obiecujące informacje dotyczące wyników takich prób. Jeśli zostaną potwierdzone, mogą być ostatecznym argumentem dla potencjalnych użytkowników urządzenia.

Od połowy roku w prywatnej wrocławskiej klinice pracuje pierwsze ED1000 w Polsce. Sukcesy w terapii pierwszych pacjentów potwierdzają zagraniczne doniesienia o skuteczności jego działania. Być może w kolejnym numerze CX News będziemy mogli przedstawić wrażenia użytkowników, którzy sami podzielą się swoimi doświadczeniami z pracy z aparatem. Obecnie w całej Europie zainstalowanych jest ponad 80 urządzeń. Mamy nadzieję iż w najbliższym czasie Polska wzbogaci się o kilka nowych instalacji.

Autorzy