Innowacje w leczeniu zaburzeń erekcji

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

Jak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej ok. 1.5 mln Polaków ma kłopoty z zaburzeniami erekcji. I w znacznej większości nie są to wcale, jakby mogło się wydawać, osoby w wieku emerytalnym. Problem ten dotyczy szczególnie grupy pięćdziesięciolatków. Obserwując polskie i ogólnoeuropejskie „trendy” w rozwoju otyłości, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, można być pewnym wzrostu ilości przypadków zaburzeń erekcji i obniżenia wieku jego występowania już w niedalakiej przyszłości. Konsekwencją powyższego będzie również większe zainteresowanie i determinacja coraz młodszych pacjentów chcących rozwiązać ten wstydliwy problem.
 
 ED1000
 
Po wyeliminowaniu czynników o podłożu psychicznym, mężczyźni wraz z lekarzami prowadzącymi mają do wyboru kilka możliwości w leczeniu zaburzeń erekcji. Najpopularniejszą obecnie metodą są terapie farmakologiczne wykorzystujące PDEi5. Ich głównymi wadami są m.in. konieczność pamiętania o zażyciu pigułki i planowania aktywności seksualnej, leczenie objawów, a nie przyczyn, oraz koszty generowane na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Niektórzy pacjenci korzystają z iniekcji czy też pompek próżniowych – metody te pomagają jedynie doraźnie. Kolejnym, stosunkowo nowym, ale bardzo obiecującym sposobem leczenia jest nieinwazyjna terapia falami uderzeniowymi o niskiej częstotliwości. Badania kliniczne udowodniły wysoką skuteczność tych zabiegów, bezpieczeństwo oraz utrzymywanie się efektów w dłuższych perspektywach czasowych. Z zalet tej metody wymienić można również brak konieczności planowania aktywności seksualnej, leczenie przyczyn, a nie jedynie objawów, skuteczność również u cukrzyków i osób nieodpowiadających na PDEi5. Od 2013 roku jest to jedna z metod rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w leczeniu zaburzeń erekcji. Rekomendacja została wydana na podstawie wyników badań przeprowadzanych na urządzeniach Medispec ED1000. Finalnie, dostępne są również metody inwazyjne, jak wszczepianie bypassów lub implantów członka. Metody te kierowane są do mężczyzn, którym inne sposoby leczenia nie pomogły.

Medispec dokonał w ostatnim czasie kilku istotnych zmian w aparacie ED1000. Wszystkie aparaty dostarczane w czwartym kwartale 2015 roku będą, już w podstawowych wersjach, umożliwiały przeprowadzenie terapii we wszystkich dostępnych aplikacjach urologicznych (zaburzenia erekcji, choroba Peyroniego, CPPS). Aplikacje ortopedyczne oraz leczenie trudno gojących się ran przy stopie cukrzycowej, będą w dalszym ciągu wymagały bardziej rozbudowanej wersji aparatu. Nowy aplikator, dostępny w Polsce pod koniec roku, będzie emitował większą liczbę impulsów, dzięki czemu spadnie koszt pojedynczego zabiegu przy utrzymaniu obecnej, wysokiej skuteczności. Społeczność użytkowników ED1000 aktywnie poszukuje sposobów na dalsze zwiększanie skuteczności leczenia oraz skrócenie czasu terapii. Nie tak dawno pojawiły się obiecujące informacje dotyczące wyników takich prób. Jeśli zostaną potwierdzone, mogą być ostatecznym argumentem dla potencjalnych użytkowników urządzenia.

Od połowy roku w prywatnej wrocławskiej klinice pracuje pierwsze ED1000 w Polsce. Sukcesy w terapii pierwszych pacjentów potwierdzają zagraniczne doniesienia o skuteczności jego działania. Być może w kolejnym numerze CX News będziemy mogli przedstawić wrażenia użytkowników, którzy sami podzielą się swoimi doświadczeniami z pracy z aparatem. Obecnie w całej Europie zainstalowanych jest ponad 80 urządzeń. Mamy nadzieję iż w najbliższym czasie Polska wzbogaci się o kilka nowych instalacji.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MedispecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności.