Jak się pozbyć tatuażu - prezentacja lasera Sinon

Autor: Kacper Wiśniowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/36/2011

Wzrost ogólnoświatowej mody na tatuowanie praktycznie wszystkich części ciała, jaki miał miejsce w ostatnich dwóch dekadach, pociągnął za sobą rozwój dziedziny z przeciwnego bieguna – rynku zabiegów ich likwidacji. Tak jak na przestrzeni lat nie zmieniają się motywacje kierujące ludzi do studiów tatuażu, tak i powody ich usuwania pozostają te same – to co dobrze wyglądało na ciele dwudziestolatka, dziesięć, piętnaście lat później jest co najmniej nie na miejscu i z pewnością utraciło już walor zdobniczy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą gabinety lekarskie, a w nich różnego rodzaju lasery mające za zadanie usunąć kiedyś wymarzony, a teraz kłopotliwy tatuaż.

W ofercie firmy Consultronix znajdziecie Państwo laser Sinon, sprawdzonej na naszym rynku  marki Quantel Derma. Jest to laser rubinowy o długości fali 694 nm, który może pracować w dwóch trybach – Q-switched oraz tzw. Free Running, przez co posiada szeroki wachlarz możliwości: tatuaże, zmiany barwnikowe (na przykład: cafe-au-lait, łagodne plamy soczewicowe), a nawet usuwanie owłosienia. Głównym zastosowaniem pozostaje jednak usuwanie tatuaży – zarówno tych amatorskich, jak i wielobarwnych profesjonalnych o dużych powierzchniach.

Praca w trybie tatuażowym oznacza korzystanie z technologii Q-Switched, która pozwala na generowanie ekstremalnie krótkich impulsów (20 ns – najkrótszy dostępny czas trwania impulsu na rynku laserów do tatuaży) o mocy dochodzącej do kilkudziesięciu milionów watów. Średnica plamki terapeutycznej może być ustawiana w  zakresie 3-6 mm, częstotliwość pracy do 2 Hz, a gęstość deponowanej energii może osiągać 14 J/cm2. Uzyskanie takich parametrów, realizowane jest przez wstawienie w tor optyczny niezwykle szybkiego, elektromagnetycznego przełącznika, który gromadzi energię świetlną produkowaną w głowicy laserowej i uwalnia ją w bardzo krótkim odstępie czasu. Z punktu widzenia terapii, zastosowanie takiej technologi pozwala do zera zredukować blizny i ślady przeprowadzenia zabiegu. Jest to widoczna różnica w porównaniu np. do metod usuwania tatuaży nieselektywną metodą usuwania barwnika z tkanki przy użyciu lasera CO2.

Drugą zaletą technologi Q-Switch jest jej skuteczność i efektywność w pracy z pacjentami, których tatuaże okazały się nieusuwalne laserami typu YAG, czy aleksandrytowymi. Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor pigmentu użytego w tatuażu, ale i tutaj prezentowany laser dysponuje imponującymi możliwościami – doskonałe efekty osiąga w przypadku ciemnych pigmentów (niebieski, czarny, zielony, brązowy), natomiast wyraźny efekt rozjaśniania tatuażu występuje w przypadku koloru czerwonego. Rozmiar tatuażu oraz rodzaj użytego barwnika determinują sposób układania terapii dla konkretnego pacjenta – ogólnie można przyjąć, iż do usunięcia średniej wielkości obrazu niezbędne jest przeprowadzenie 2-3 sesji w odstępach ok. 6 tygodniowych. Z punktu widzenia pacjenta, istotny jest fakt, iż zabieg może być przeprowadzany bez znieczulenia, gdyż krótkie impulsy generowane przez laser Sinon wiążą się z pewnym dyskomfortem. Jednakże przy użyciu odpowiednich parametrów i miejscowego chłodzenia skóry nie są określane jako bolesne.

Szerokie grono użytkowników prezentowanego lasera określa Sinona jako niezwykle skuteczne, szybkie i przyjazne zarówno użytkownikowi jak i pacjentowi narzędzie. Uważamy, iż pozwoli ono Państwu na sprawne rozszerzenie swojej działalności w kierunku przyszłościowego rynku, jakim jest usuwanie tatuaży.

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z ofertą naszej firmy w tej dziedzinie. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z działem handlowym, który chętnie przekaże Państwu znacznie więcej informacji na temat prezentowanego lasera.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.