Jakość ma znaczenie - Aspira –aA / Aspira 3P–sSa

Autor: dr n. med. Roman Sobecki

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

Od trzech lat, po usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, wszczepiamy zwijalne soczewki typu Asipra –aA firmy Human Optics. Do połowy 2015 roku wykonaliśmy ponad dwa i pół tysiąca takich zabiegów. Bazując na ogromnym doświadczeniu, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że soczewki wszczepia się niezwykle łatwo, znakomicie adaptują się w torebce, nie obserwujemy odczynu zapalnego po operacji, a także uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne.

Soczewki Aspira –aA, dzięki prostemu układowi części haptycznych (typu C-loop), a także tzw. zerowej angulacji haptyk są wygodne i bezpieczne w czasie implantacji, a w późniejszym okresie stabilnie utrzymują się w tylnej torebce oka. Ostre krawędzie na bocznej powierzchni optycznej dobrze fiksują soczewkę, a także uniemożliwiają PCO. Wyjątkowo rzadko obserwowaliśmy powikłania pod tą postacią. Soczewki dostarczane są z jednorazowym zestawem do implantacji, który obecnie został udoskonalony i składa się wyłącznie z jednego elementu. Zestaw implantacyjny dostarczany jest w trzech rozmiarach końcówki kartridża. Jej średnicę można dowolnie i precyzyjnie dobrać, w zależności od rozmiarów cięcia rogówkowego. Niezmiernie rzadko dochodziło także do uszkodzeń sztucznej soczewki w czasie implantacji. Powikłanie to wynikało przede wszystkim z niedokładnego ułożenia implantu w kartridżu oraz użycia soczewek o bardzo dużym dioptrażu (soczewki grube np. powyżej 30.0 D). Pomimo to zauważyliśmy, że soczewki bardzo dobrze się adaptują oraz stabilizują w torebce nawet, jeśli doszło do niewielkiego ubytku haptyki.

Szczególnie godne polecenia z oferty firmy Human Optics są soczewki Secura –sS (obecnie Aspira 3P–sSa). Są one desygnowane do wszczepienia do rowka rzęskowego. Są również wyjątkowo przydatne w razie komplikacji, zwłaszcza pod postacią sporego ubytku torebki tylnej. Przy zachowanej przedniej torebce, z zachowaną nawet częściowo okrężną kapsuloreksją, wszczepienie soczewki Secura –sS jest łatwe, a odpowiednio wyprofilowane i długie haptyki stanowią o bezpieczeństwie implantacji i pewnego ufiksowania w przestrzeni pozatęczówkowej. Z naszego doświadczenia wynika, że soczewki tego typu nie ulegają przemieszczaniu i pewnie fiksują się w rowku rzęskowym, nawet w przypadku obracania i wielu manipulacji. Pewnym problemem może być trudność w zwinięciu soczewki i implantacja w formie zwiniętej, gdyż jej optyka jest dość sztywna. Faktem jest, że system zwijania soczewek i implantacji przy użyciu pęset wymaga sporej wprawy.

Obecnie na rynku nie ma odpowiednich soczewek dedykowanych wyłącznie do wszczepu rowkowego. Soczewki typu PMMA niezwijalne, czy zwijalne trzyczęściowe, wszczepiane do tylnej torebki polecane są przez niektóre firmy także do implantacji do rowka. W czasie kiedy nie dysponowaliśmy soczewkami typu Secura –sS, wykonywaliśmy wiele implantacji do rowka soczewkami z PMMA lub trzyczęściowymi, akrylowymi. Implantacje z użyciem tych soczewek były trudne, wiązały się z komplikacjami i przedłużaniem zabiegu. Centracja była niełatwa do osiągnięcia, soczewki „pływały” ze względu na dość krótkie haptyki. Te różnice powodują, że soczewki typu Secura –sS są zdecydowanie godne polecenia do implantacji w rowku rzęskowym.

Doświadczenie z całą pewnością pozwala mi stwierdzić, że wszczepiając soczewki Human Optics uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne i przy zastosowaniu prawidłowych reguł obliczenia mocy soczewki u większości pacjentów przywracamy prawidłową ostrość widzenia, bez stosowania korekcji okularowej. Z upływem czasu u kontrolowanych pacjentów nie spostrzegaliśmy defektów w optyce soczewki, czy też dyslokacji implantu. Są to najlepsze dowody na najwyższą jakość i niezawodność soczewek, które wybraliśmy.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.