Kabiny do fototerapii

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/22/2007

Światłolecznictwo, realizowane za pomocą małych lamp, paneli czy całych kabin to nowoczesna metoda leczenia: łuszczycy, przyłuszczyc, atopowego zapalenia skóry, bielactwa czy trądziku a nawet zimowych zaburzeń nastroju, polegająca na leczniczym naświetlaniu całego ciała wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych.

Kabiny do fototerapii w ofercie Consultronix, amerykańskiego producenta, firmy Daavlin, wyposażone mogą być w 24 lub 48 lamp zarówno promieniowania UVA jak i NB UVB lub ich kombinacji, w zależności od przewidzianych zastosowań.

Parametry, które wyróżniają firmę Daavlin wśród konkurencji to przede wszystkim standardowa współpraca z systemem Windows i automatyczna archiwizacja przebiegu terapii w czasie rzeczywistym oraz tworzenie historii pacjenta i zapis zastosowanych w leczeniu parametrów.

Większość obecnych na rynku kabin, posiada system bezpieczeństwa nie pozwalający pracować kabinie z otwartymi drzwiami, i jest to jak najbardziej słuszne. Daavlin przewidując jednak możliwość leczenia pacjentów klaustrofobicznych pozwalając lekarzowi na świadomy wybór ustawienia pracy z drzwiami uchylonymi.

Mając na uwadze pracę takich kabin w dużych ośrodkach zdrowia czy sanatoriach, gdzie kilku terapeutów korzysta z jednego urządzenia, Daavlin przygotował możliwość zapisania ustawień, chronionych osobistymi PINami, dla kilku operatorów.

W eksploatacji kabina jest bardzo przyjazna, w przypadku wymiany świetlówki nawet na lampę innego typu promieniowania, kabina wykryje „oszustwo” i proponowane parametry kolejnej terapii przeliczy biorąc pod uwagę zmienione warunki pracy.

Urządzenia firmy Daavlin są konkurencyjne cenowo i chociaż relatywnie nowe na polskim rynku, w Stanach z powodzeniem leczą światłem od 25 lat.

Więcej informacji na temat kabin do fototerapii znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.