Katena to ekskluzywna marka skierowana do najbardziej wymagających chirurgów. Unikalne rozwiązania, precyzyjne wykonanie, czy dbałość o szczegóły, pozwoliły firmie stworzyć jedyną w swoim rodzaju ofertę narzędzi mikrochirurgicznych. Dzięki współpracy ze znanymi chirurgami, Katena opracowała rozwiązania, które znajdują swoje zastosowania w różnych operacjach okulistycznych. Na uwagę zasługują między innymi: pęsety, imadła, manipulatory, nożyczki, czy narzędzia do chirurgii witreoretinalnej. W obecnym numerze zachęcamy Państwa do zapoznania się z rozdzielaczem jądra soczewki i lusterkiem wewnątrzgałkowym.
Escaf Nucleus Divider – rozdzielacz jądra soczewki
Przeznaczenie: pozioma technika podziału jądra
Narzędzie o rozmiarze 1.25mm x 0.5mm charakteryzuje się szeroką klinowatą końcówką. Manipulator ten używany jest do podziału jądra soczewki. Jest to idealne narzędzie dla chirurgów, którzy chcą wykonywać pionową technikę łamania bez użycia ostro zakończonych choperów.
B. H. Kim Intraocular Mirror
Przeznaczenie: pozwala na ogląd wewnętrznych struktur oka
Nowe narzędzie Kateny pozwala chirurgowi na ogląd odległych obszarów oka, które nie są widoczne przy użyciu samego mikroskopu. Tip o średnicy 2,5 mm posiadający wysokie właściwości odbijające może być używany to badania obszarów za tęczówką ( rowka rzęskowego czy równika ), jak i do oszacowania położenia soczewki wewnątrzgałkowej. Istnieje także możliwość identyfikacji uszkodzeń śródbłonka rogówki przy użyciu odbicia i retroiluminacji.
Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Katena
Drukuj artykuł Udostępnij:
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:
Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.
Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.
Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.