Katena na sali operacyjnej czyli trudne przypadki mikrochirurgiczne

Autor: Karolina Stożek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/36/2011

Problem: Czym usunąć zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową?

Rozwiązanie: Aby rozciąć i usunąć miękką soczewkę wewnątrzgałkową sugerujemy użycia narzędzia frmy Katena - IOL Cutter. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi tego typu, jednakże często są one za duże do małych cięć lub jakość pracy i cięcia soczewki nie jest satysfakcjonująca. Ostrza oraz wąski uchwyt narzędzia IOL Cutter frmy Katena bez problemu przechodzą przez cięcie 3mm, a specjalny mechanizm zapewnia odpowiednią moc cięcia.
Dodatkowo delikatne ząbki umieszczone na ostrzach precyzyjnie chwytają i stabilizują soczewkę podczas jej przecinania. 

 
Problem:  Jak uzyskać więcej miejsca, aby wykonać capsulorhexis bez konieczności poszerzania cięcia.

Rozwiązanie: Firma Katena proponuje mikro-pensetę Alio z końcówką 23G, która może być używana przy cięciach mniejszych niż 1 mm. Cienka średnica pozwala na maksymalne i dowolne pozycjonowanie urządzenia, przy jednoczesnym wykonywaniu capsulorhexis. Trójkątne mikro-ostrza dają możliwość jednoczesnego formowania i chwytania torebki, co jest dużym ułatwieniem dla lekarza.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.