Katena na sali operacyjnej czyli trudne przypadki mikrochirurgiczne

Autor: Joanna Zapiór

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/37/2011

Problem: Rozwórka, której obecnie używasz nie zabezpiecza przed gromadzeniem się skóry powiek oraz rzęs.
Rozwiązanie: Budowa rozwórki Ginsberg eliminuje ten problem. Łopatki górne rozszerzają się ku dołowi, dzięki temu fałdy skóry powiek oraz rzęsy swobodnie na nie opadają  minimalizując przy tym ciśnienie w gałce ocznej.
 
 katena
 
Problem:  Potrzebujesz wyciągnąć zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową.
Rozwiązanie:  Aby rozciąć i wyciągnąć miękką soczewkę wewnątrzgałkową sugerujemy użycie Katena IOL Cutter. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi tego typu, jednakże często są one za duże, do małych cięć lub są na tyle małe, że wchodzą przez cięcie ale jakość cięcia nie jest satysfakcjonująca. Ostrza oraz wąski uchwyt IOL Cutter’a firmy Katena bez problemu wchodzą przez cięcie 3 mm, podczas gdy specjalny mechanizm zapewnia odpowiednią moc cięcia. Dodatkowo delikatne ząbki umieszczone na ostrzach precyzyjnie chwytają i stabilizują soczewkę podczas jej przecinania.
 
katena 
 
Problem:  Podczas transplantacji rogówki masz problem w jej dostosowaniu i stabilizacji podczas przyszywania.
Rozwiązanie:  Aby odpowiednio ustabilizować i ułożyć przeszczepioną rogówkę zaleca się użycie pęsety fiksacyjnej Polack z końcówką dwuramienną. Pozwoli to na precyzyjne ułożenie igły pomiędzy dwoma ramionami bez zniekształceń tkanki, minimalizując przy tym potencjalny astygmatyzm.
 
 
 katena
 
 
 
Katena Products INC. to  amerykańska firma, która od 1975 roku jest światowym producentem najwyższej klasy narzędzi mikrochirurgicznych stosowanych w okulistyce. Narzędzia wykonane są ze stali nierdzewnej, a niektóre modele dostępne są również w wersji tytanowej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.