Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Kraków wyprzedził Europę – pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

Autor:
Piotr Smolarski

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Sala wyposażona będzie w ultranowoczesny dwupłaszczyznowy angiograf Artis zee biplane firmy Siemens. Sprzęt ten pozwoli na precyzyjne, a dzięki temu jeszcze bardziej skuteczne diagnozowanie oraz operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca. Daje on możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych zabiegów podczas jednej operacji, skraca czas hospitalizacji pooperacyjnej oraz znacząco zwiększa szanse powodzenia leczenia.

„Dziś spełnia się moje marzenie – powiedział profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej – Mogę powiedzieć, że nasza klinika będzie dysponować najnowocześniejszą w Europie salą operacyjną do leczenia wad serca u dzieci. Powstająca sala hybrydowa umożliwi również przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów z zakresu neurochirurgii, ortopedii czy chirurgii ogólnej. Dzięki temu planowane jest znaczące zwiększenie liczby przeprowadzanych operacji.” Dwupłaszczyznowy angiograf Artis zee biplane, w który zostanie wyposażona sala hybrydowa łączy wysoką jakość obrazowania oraz, co niezwykle istotne na sali operacyjnej, elastyczność pozycjonowania. Angiograf ten zapewnia lekarzom swobodny dostęp do głowy pacjenta i jednocześnie duży obszar badania bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta na stole, co czyni go idealnym systemem do zabiegów hybrydowych w kardiologii dziecięcej. Obraz z drugiej płaszczyzny dostarcza lekarzom dodatkową informację diagnostyczną bez konieczności podawania, małym pacjentom kolejnej porcji nieobojętnego dla zdrowia w dużych ilościach, środka kontrastowego. System wyposażony jest w dwa detektory półprzewodnikowe różnej wielkości oraz dwie lampy RTG wykorzystujące unikatową technologię płaskiego emitera.

Zapewniają one wysoką rozdzielczość i umożliwiają obrazowanie w najbardziej wymagających sytuacjach. Jednocześnie szereg rozwiązań sprzętowych (w tym automatyczny dobór dodatkowych filtrów eliminujących miękką, nieużyteczną diagnostycznie część widma promieniowania, w zależności od przepuszczalności pacjenta; czy wyzwalanie promieniowania sygnałem EKG) i działających w czasie rzeczywistym algorytmów komputerowych, pozwala uzyskiwać doskonałej jakości obrazy przy minimalnej dawce promieniowania. Angiograf wyposażony jest w stół operacyjny umożliwiający pochylanie przepuszczalnego dla promieniowania blatu w dwóch kierunkach. Komfort i większą higienę zapewnia także bezprzewodowy nożny włącznik ekspozycji.

Obraz w sali hybrydowej będzie wyświetlany na dwóch 56’’ monitorach umożliwiających podłączenie i jednoczesną prezentację wielu sygnałów wizyjnych. Wybór sposobu prezentacji odbywa się z umieszczonego przy stole pacjenta pulpitu dotykowego. Ten sam pulpit umożliwia jednocześnie sterowanie komputerem obrazowym angiografu, stacją hemodynamicznoelektrofizjologiczną i stacją roboczą do rekonstrukcji 3D. Integracja ma miejsce także w sterowni. Całość można obsługiwać za pomocą jednej wspólnej klawiatury i myszy, a obrazy ze wszystkich urządzeń wyświetlane są na dwóch monitorach 30’’ wysokiej rozdzielczości.

Szczególnie interesujące i widowiskowe są te aplikacje, które umożliwiają uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów serca na podstawie obrazów zebranych w trakcie tzw. angiografii rotacyjnej. Polega ona na jednoczesnym obrocie ramienia C wokół interesującego lekarza obiektu (serca) i akwizycji obrazów z dużą szybkością. Rekonstrukcja 3D pozwala uzyskać obrazy „CT-podobne” od razu w sali operacyjnej, bez konieczności przenoszenia pacjenta do tomografu komputerowego, za to z odzwierciedleniem rzeczywistej anatomii pacjenta na stole. Błyskawiczne wyekstrahowanie interesujących operatora struktur ze zrekonstruowanej objętości 3D możliwe jest za pomocą dosłownie jednego kliknięcia myszą. Ich nałożenie na dwuwymiarowy obraz z prześwietlenia stanowi doskonałą pomoc nawigacyjną dla operatorów tak podczas zabiegów kardiochirurgicznych, jak i w elektrofizjologii. Cała procedura (wliczając w to rotację) zajmuje mniej niż minutę.

Niezwykle miło nam ogłosić, że dostawcą wyposażenia sali hybrydowej Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu jest firma Consultronix. Wspólnie z naszym partnerem – Siemens – dołożymy wszelkich starań aby ten nowatorski, na skalę światową, projekt spełnił pokładane w nim nadzieje i wspomógł pracę niezrównanej ekipy kardiochirurgów dziecięcych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Autorzy
Piotr Smolarski

Consultronix S.A.