Laserowe usuwanie trądziku od długości światła 420 nm po 2940 nm

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/23/2008

Tagi:

Trądzik zwykły (Acne vulgaris), zwany młodzieńczym, to choroba skóry mająca początek w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Niewłaściwy proces rogowacenia komórek ujść mieszków włosowych prowadzi do tworzenia się mikrozaskórników. Co ciekawe, w ostatnich latach obserwuje się nawroty trądziku u osób dorosłych, zwłaszcza kobiet po trzydziestce, które często nie miały trądziku jako nastolatki. Zjawisko to, zaliczane do chorób cywilizacyjnych związanych ze stresem, zbyt szybkim tempem życia, stosowaniem hormonów, określa się jako trądzik dorosłych.

Dotychczas walka z trądzikiem opierała się głównie na leczeniu farmakologicznym. Antybiotyki, ze względu na działanie przeciwbakteryjne, w zastosowaniu miejscowym są szczególnie wskazane w przypadku trądziku grudkowo-krostkowego, choć ograniczeniem antybiotykoterapii jest stosunkowo częsta oporność bakterii oraz reakcje alergiczne. Coraz częściej stosowane w terapii trądziku przewlekłego oraz mającego skłonność do nawrotów, są retinoidy. Ich działanie polega na normalizacji różnicowania nabłonka ujścia mieszka włosowego oraz silnym zmniejszeniu produkcji łoju. Pochodne witaminy A – poza działaniem keratolitycznym i przeciwłojotokowym, wywierają efekt przeciwzapalny oraz przeciwbakteryjny. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, jednakże w związku z możliwością wystąpienia poważnych działań niepożądanych terapia wymaga szczególnego rygoru.

Leczenie farmakologiczne choć znane od lat, wobec wielu przypadków nie znajduje zastosowania. Najbardziej skuteczne metody przeciwtrądzikowe silnie podrażniają lub uszkadzają narządy wewnętrzne. Z kolei stosowanie leków wyłącznie na powierzchnię skóry, nie zapewnia dostatecznej, wgłębnej penetracji. Alternatywą wobec takiego stanu rzeczy jest terapia światłem. Bakteriobójcze, obkurczające pory, sebostatyczne, działanie światła wykorzystywane jest ostatnio w leczeniu trądziku i zmian powstałych po jego ustąpieniu. Do dyspozycji mamy światło IPL'owe (420 nm), rozpoczynające kurację w przypadku dużych zmian zapalnych, aż po laser erbowo-yagowy z modułem Pixel (2940 nm), intensywnie złuszczający naskórek i przebudowujący kolagen, co w konsekwencji prowadzi do całkowitej likwidacji przebarwień i blizn potrądzikowych.

W przypadku IPL'a wiązka światła niebieskiego 420 nm wnika głęboko w skórę, działa na gruczoły łojowe, ograniczając wydzielanie sebum. Intensywne światło ma własności odkażające, obkurczające pory i co najważniejsze niszczy bakterie odpowiedzialne za powstanie trądziku. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas samej tylko pielęgnacji cery łojotokowej, zapobiegając powstawaniu zmian trądzikowych. Zgodnie ze światowymi trendami, działanie IPL'a jest maksymalnie efektywne przy jego minimalnej inwazyjności. Widoczne efekty przychodzą stosunkowo szybko, pierwsze z nich to wyraźne złagodzenie zmian trądzikowych i poprawa tekstury skóry. Kurację rozpoczynają dwa zabiegi na tydzień, przez miesiąc. Przeciwwskazania to podobnie jak przy każdej terapii światłem: nieuregulowana cukrzyca, epilepsja, przyjmowanie leków światłouczulających (np. Retinoidy, herbatki z nagietka, dziurawca), opryszczka.

Nieablacyjną terapię trądziku zapewnia także laser Nd:YAG 1320 nm. Przy trądziku bliznowaciejącym i keloidowym, przebarwieniach pozapalnych, w celu odzyskania zdrowego wyglądu skóry istotna jest jej właściwa odbudowa. Wybiórcze podgrzewanie blizn zanikowych, pozwala je niejako wypełniać nowo powstałym kolagenem. Wskazaniem do leczenia tą długością światła będą również blizny typowe dla ciężkiej postaci ospy. System oferujący światło 420nm, 1320nm i 2940nm o którym dopiero będzie mowa to multiaplikacyjna platforma Harmony, izraelskiego producenta Alma Lasers.

Światło lasera Er:Glass 1540 nm jest bardzo dobrze absorbowane przez wodę. Ma działanie skutecznie stymulujące odbudowę skóry i w konsekwencji wykorzystywany jest także w leczeniu trądziku. W ofercie Consultronix laserem takim jest Aramis francuskiego producenta Quantel Medical. Jego mechanizm działania bazuje na wzroście wewnętrznej temperatury skóry właściwej do 50oC, przez co stymuluje fibroblasty, produkujące neokolagen, ten z kolei zagęszcza się i odbudowuje skórę właściwą. Przynosi to bardzo dobre efekty w leczeniu blizn potrądzikowych. Idealna głębokość penetracji, działająca równocześnie na komórki łojowe, redukuje wytwarzanie sebum. Brak absorpcji w melaninie, pozwala na stosowanie, terapii do wszystkich fototypów skóry przez cały rok kalendarzowy.

Najbardziej inwazyjnym, ale tez działającym najbardziej spektakularnie jest zabieg laserem Er:YAG 2940 nm z funkcją Pixel. Polega on na wykonaniu w skórze stref ablacji - mikrourazów termicznych, na określonych głębokościach, które obejmują około 80% całej powierzchni leczonego obszaru. Pozostałe, nienaruszone 20% stanowi rezerwuar dla szybkiego leczenia reszty powierzchni, powodując wytworzenie się nowego kolagenu, jego przebudowę i wyrównanie kolorytu naskórka. Pixel pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów przede wszystkim w zabiegach na skórze z bliznami potrądzikowymi, z przebarwieniami, czy skórze starszej. Sam zabieg jest kompletnie bezbolesny. Po zabiegu pacjent odczuwa minimalny dyskomfort, podobny do posłonecznego oparzenia. Co najważniejsze okres rekonwalescencji osoby poddanej zabiegowi zajmuje zaledwie kilka dni. Dochodzi wtedy do delikatnego złuszczenia naskórka. Pierwsze efekty pojawiają się w ok. 3 tygodnie po pierwszym zabiegu, pacjent wyraźnie dostrzega poprawę w wyglądzie – gładsza, jaśniejsza skóra, zmniejszone pory. Powtarzalność zabiegu uzależniona jest między innymi od oczekiwań pacjenta, od wielkości problemu. Kolejny zabieg można wykonać już po 4-6 tygodniach, natomiast seria około trzech zabiegów zamyka cykl leczenia. Więcej informacji oraz zdjęcia przed i po zabiegu można znaleźć na www.almalasers.com oraz www.quantelmedical.com.

Więcej informacji na temat laserów dermatologicznych znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.