Laserowe zabiegi korekcji refrakcji - jednorazowe akcesoria niezbędne do ich wykonania

Autor: Anna Migdał

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/50/2014

Laserowa korekcja refrakcji to najnowocześniejsza metoda korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu, nadwzroczności i złożonych wad wzroku, wykonywana na świecie od 1988 roku. Zabieg modeluje krzywiznę rogówki w taki sposób, aby zlikwidować całkowicie wadę wzroku. Szacuje się, że do tej pory przeprowadzono już ponad 12 milionów takich operacji na świecie. Zabiegowi laserowej korekcji wzroku poddają się przede wszystkim reprezentanci grup zawodowych, gdzie dobry wzrok bez użycia okularów jest wymogiem, tj. sportowcy, policjanci czy piloci, ale również osoby prowadzące aktywny tryb życia, czy po prostu chcące zrezygnować z noszenia okularów. Dynamiczny postęp technologiczny w tej dziedzinie dodatkowo sprzyja popularyzacji chirurgii refrakcyjnej. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom okulistów świadczących usługi z zakresu laserowej korekcji refrakcji firma Beaver Visitec International wyposaża kliniki i gabinety w jednorazowy asortyment, specjalnie dedykowany do tego typu zabiegów. 

Beaver Visitec International (BVI) oferuje rozbudowaną linię strzałek spongostanowych PVA dedykowanych specjalnie dla chirurgii refrakcyjnej. Strzałki zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić praktyczne wykorzystanie wolnych części, wspierając bezpieczeństwo i ułatwiając procedury zabiegów. Refrakcyjne mikrostrzałki BVI posiadają szereg unikalnych funkcji i są zbudowane z materiałów o największej dostępnej na rynku gęstości. Aby sprostać indywidualnym wymaganiom wprowadzono trzy dodatkowe spongostany: 
- UltraClean – zapewnią optymalną manipulację tkankami dzięki najwyższej gęstości materiału, szpiczasto zakończone 
- Merocel – najbardziej chłonne mikrostrzałki, umożliwiają precyzyjne usuwanie płynów, tępo zakończone 
- Keracel – wykonane z gęstszej wersji materiału niż Merocel, zapewnia równowagę pomiędzy cechami wydajności Merocel i UltraClean, tępo zakończone 

Firma Beaver Visitec International oferuje także linię jednorazowych mikrochirurgicznych instrumentów i kaniul, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby zabiegów korekty refrakcji. Wśród nich odnajdziemy szpatułkę Excimer, która zbudowana jest tak, aby zapewnić odpowiednio dużą powierzchnię do zgarniania nabłonków rogówki. Z kolei szpatułka PRK posiada cienką, gładką dolną krawędź umożliwiającą delikatne zeskrobanie nabłonków. Końcówka szpatułki jest lekko zaostrzona, aby ułatwić bardziej agresywne zeskrobywanie. 

Aby kompleksowo wyposażyć kliniki i gabinety w jednorazowy asortyment niezbędny do przeprowadzenia procedur laserowej korekcji refrakcji Beaver Visitec International oferuje również szeroką gamę rozwórek (również dla osób uczulonych na metal) oraz obłożeń na pacjenta. 

Stan refrakcji oka wymieniany jest wśród czynników mających wpływ na występowanie i nasilenie objawów zespołu suchego oka. Wiadomo, że rodzaj stosowanej korekcji, a przede wszystkim chirurgia refrakcyjna i noszenie soczewek kontaktowych są ważnymi czynnikami ryzyka rozwoju tej nieprawidłowości. Firma Beaver Visitec International w swojej ofercie posiada szeroką gamę zatyczek kanalików łzowych. W zależności od typu schorzenia do wyboru mamy zatyczki permanentne do całkowitej lub częściowej okluzji oraz zatyczki rozpuszczalne zapewniające 3 miesięczną okluzję całkowitą. Szczegółowe informacje odnośnie zatyczek do kanalików łzowych znajdą Państwo w artykule „Innowacje w leczeniu zespołu suchego oka” O. Sarnecka CX News 1/47/2014.
 
PVA

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: