Laserowe zamykanie naczyń

Autor: dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/26/2008

Laser Nd:YAG MYDON, generujący światło o długości 1064 nm, w sposób niezwykle skuteczny, likwiduje poszerzone naczynka, jak również jest wykorzystywany do fotoodmładzania oraz epilacji owłosienia zarówno ciemnego jak i jasnego.
Wskazaniami do zastosowania lasera Nd:YAG są w zasadzie wszystkie rodzaje zmian naczyniowych, tzn. zarówno płytko zlokalizowane naczynka czerwone jak i głębiej położone naczynka niebieskie. Ponadto można likwidować laserem tego typu naczyniaki rubinowe, a nawet jeziorka żylne. Niezwykła efektywność lasera Nd:YAG w usuwaniu większości problemów o podłożu naczyniowym wynika z możliwości regulacji w szerokim zakresie czasu trwania i energii impulsu, jak również z możliwości zastosowania plamek o różnej wielkości od 1,5 do 10 mm, w zależności od rodzaju usuwanych zmian.
Laser Nd: YAG zapewnia nie tylko efektywność działania, ale także komfort przy wykonywaniu zabiegów, gdyż intensywnie chłodzona głowica zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje doznania bólowe pojawiające się w trakcie zabiegu.
Promienie emitowane przez laser Nd:YAG przenikają do 4 mm w głąb skóry nie niszcząc jej oraz są wybiórczo pochłaniane przez melaninę zawartą w mieszku włosowym oraz hemoglobinę obecną w krwinkach czerwonych. Dzięki tym własnościom jest on optymalnym systemem do usuwania zbędnego owłosienia nie tylko wysyconego barwnikiem, ale także jasnego sprawiającego zazwyczaj duży kłopot przy epilacji innymi urządzeniami laserowymi.
Ponadto laser Nd:YAG MYDON można zastosować do regeneracji włókien kolagenowych, co poprawia koloryt skóry, jej strukturę, przywraca sprężystość skórze oraz zmniejsza pory w niej obecne.
W naszej klinice laser Nd:YAG MYDON przede wszystkim jest wykorzystywany do zamykania
różnych rodzajów naczynek na twarzy i kończynach dolnych, gdyż jest najlepszym rozwiązaniem terapeutycznym w przypadku tego typu zmian. Zabiegi wykonywane laserem MYDON nie są obciążone powikłaniami, jedynym dyskomfortem pojawiającym się w trakcie ich trwania jest przejściowy rumień. W związku z tym nie wyłączają pacjenta na dłuższy czas z życia zawodowego czy towarzyskiego. W przypadku bardzo nasilonych zmian naczyniowych jeden zabieg czasami jest niewystarczający i wymagane jest wykonanie następnego w odstępie nie krótszym niż 6 tygodni. Zamykanie
naczynek laserem Nd:YAG jest nie tylko samodzielnym rodzajem terapii, ale może także stanowić uzupełnienie innych metod wykorzystywanych w leczeniu dysfunkcji naczyń np. może być znakomitym uzupełnieniem skleroterapii czy operacyjnego usuwania żylaków. Ponadto bardzo dobre efekty uzyskuje się przy zamykaniu teleangiektazji powstających w obrębie blizn po radioterapii, co znacząco poprawia komfort życia pacjentów.
Nowoczesna technologia zastosowana w laserze MYDON zabezpiecza przed nadmiernym efektem przegrzania skóry dzięki czemu ryzyko uszkodzenia skóry zostało zmniejszone do minimum, a efektywność, bezbolesność i szybkość działania osiągnęła maksymalny poziom.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.