Majstersztyk w praktyce

Autor: Kathrin Niemela

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/46/2013

BANGKOK, LUTY 2013. Spacerując po nocnym targu w Patpong dostrzegłam wokół siebie luksus - tani luksus. Na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się być oryginalne. Wzięłam do ręki długopis firmy Montblanc by dokładniej mu się przyjrzeć. Co zobaczyłam? Zamiast „Meisterstück” był napis „Meisterstuck”. Pomyślałam, że za tak niską cenę (bo to w przeliczeniu tylko 3 euro) nie będę zwracać uwagi na taką błahostkę jak brak umlautu nad literą. Wypróbowałam go. Nagle na stronach mo­jego przewodnika dostrzegłam duże, niebieskie kleksy. Zdener­wowana zostawiłam targującego się ze mną do ostatniej chwili sprzedawcę, który krzyczał jeszcze długo: „2 euro miła Pani, 1 euro?!” Ale po co mi długopis, który po napisaniu każdej litery będzie mnie denerwował?

Kilka stanowisk dalej dostrzegłam iPhony. Wyglądały tak samo jak te z firmy Apple. Miały jednak pewien defekt: brak telefonu. „Just Radio”, tłumaczył nieuprzejmie sprzedawca. Potem pomy­ślałam sobie jakie to szczęście, że w naszym kraju nie ma możli­wości tak swobodnego kopiowania innych produktów.

HAMBURG, LIPIEC 2013. Zwiedzając wystawę sprzętu medycz­nego na światowym kongresie poświęconym tematyce czer­niaka złośliwego, nagle nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Przede mną stał pracownik firmy konkurencyjnej z kopią Foto­Finder ATBM Towers. Zagotowało się we mnie. Lata pracy nad tym urządzeniem, miesiące poświęcone akcjom reklamowym, a ten mężczyzna bezczelnie prezentował się z kopią naszego ATBM’a. Oczywiście znaliśmy owego mężczyznę, który to nie­jednokrotnie sprzedawał kopie produktów FotoFinder, natural­nie w bardzo korzystnych cenach. Ten sam nie oznacza jednak taki sam! Sprawdziłam dokładnie. Pomyślałam o pracy moich kolegów, którzy chcieli, by FotoFinder ATBM był urządzeniem szybkim, bezpiecznym i sprawnym, służącym do odwzorowa­nia ciała z wykorzystaniem dermoskopii. Cztery osoby pracu­jące nad rozwojem oprogramowania, trzech montażystów, menadżer ds. produktu i jakości, pełnomocnik inżyniera bio­medycznego, nasz cały zespół serwisu ds. klienta. Wszyscy ci lu­dzie stworzyli ambitnie i bezkompromisowo system ATBM do­prowadzając go do perfekcji. Szkoda tylko, że zaawansowana technologia nie rzuca się w oczy już za pierwszym razem, gdy widzimy produkt. Tak samo jak przy długopisie „Meisterstuck”jakość i niezawodność można zauważyć dopiero podczas do­kładnego użytkowania i testu praktycznego. Bez pomysłu i wizji kopie produktów będą zawsze tylko opakowaniami bez treści. Mimo to uśmiecham się i uznam tą napotkaną przeze mnie ko­pię za komplement.

Drogi Czytelniku, zwróć uwagę na to co oferuje Ci system cyfro­wych obrazów, gdyż subtelność leży w szczegółach urządzenia. FotoFinder jest i będzie oryginałem w dziedzinie dermoskopii i Total Body Mapping. Nieosiągalny w jakości, serwisie i tysiąc­krotnie potwierdzający swoją skuteczność.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.