Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Mikrochirurgiczny przegląd oferty wirtektomia

Autor:
Antoni Bijak

Przyzwyczailiśmy Państwa do pewnej „specjalizacji” odnośnie artykułów w CX News. Z jednej strony to dobrze, bo każdy pisze o tym, na czym zna się najlepiej. Z drugiej, zwykle widzimy tylko poszczególne artykuły, zaczynając od: monoblue, narzędzi Katena, soczewek, wiskoelastyków, barwnika NafX, poprzez Farosa, Solitaire, a na dekalinie czy oleju silikonowego kończąc. Mając to na uwadze, zrobię mały przegląd naszej oferty pod kątem witrektomii.

Zacznijmy od osprzętu do mikroskopu. W naszej ofercie posiadamy system do wizualizacji tylnego odcinka oka „Merlin” firmy Volk. Jest to w pełni automatyczny system, połączony z inwerterem obrazu. Soczewka WideAngle o dynamicznym polu widzenia 120 stopni i średnicy 19 mm to dziś właściwie standard. Natomiast soczewka o niemal identycznym polu widzenia (112 stopni) i średnicy 13 mm to już wyłączna domena Volk. Mniejsza soczewka umożliwia pracę „bardziej pionowo”.

Zostając jeszcze przy mikroskopie – endo laser Solitaire firmy Ellex, współpracuje z automatycznym filtrem bezpieczeństwa. Jest to bardzo praktyczny duet, gdyż umożliwia ustawienie filtra w jednym z trzech trybów pracy: na stałe w torze optycznym, przy przełączaniu lasera w tryb ready, lub tuż przed każdą ekspozycją.

Idąc w stronę witrektomu, nasza oferta opiera się o renomowaną markę Oertli Instruments. Najnowszy system do witrektomii tylnej oraz zabiegów łączonych – Faros jest wyposażony we wszystkie najnowsze rozwiązania spotykane na rynku. Niestety, mieć to co inni mają, to dziś zbyt mało. Faros oferuje więcej.

Zastosowanie doskonałej pompy perystaltycznej umożliwia pełną kontrolę nad tym co dzieje się wewnątrz oka, nie tracąc przy tym na efektywności pracy. Również automatyczna optymalizacja czasu pracy witrektomu zdejmuje z chirurga konieczność pamiętania o przeprogramowaniu witrektomu… Ciekawą funkcją, przydatną przy witrektomii jest tzw. instant diathermy. Funkcja ta umożliwia użycie diatermii bezpośrednio z przełącznika nożnego, bez konieczności włączania tej funkcji z „panelu”. To co decyduje o największej elastyczności systemu, to sposób w jaki nim sterujemy (bo i po co komu Porsche, skoro nie będzie w nim kierownicy). Właśnie! Dlaczego sterowanie pracą witrektomu zawsze musi łączyć się z dwoma parametrami jednocześnie (przepływ i cięcia lub aspiracja i cięcia)? Musi? Nie. Również tu Oertli wysunęło się przed konkurencję. Niezależna i liniowa (proporcjonalna) kontrola przepływu oraz cięcia daje największą elastyczność pracy. Wspomnę tylko o możliwości przeprowadzania zabiegów łączonych (aparat używa tylko jeden rodzaj kaset): usunięcie zaćmy z witrektomią ale również: zabieg przeciwjaskrowy HFDS z usunięciem zaćmy.

Oferta Consultronix to nie tylko sprzęt, ale również preparaty: olej silikonowy, dekalina, gazy okulistyczne czy najnowszy barwnik NafX do ILM i ERM (ArcadOphta), obłożenia (Beaver Visitec) oraz narzędzia mikrochirurgiczne (Katena). Oferta Consultronix to również szkolenia w formie wet-labów oraz wykładów. To również profesjonalny i doskonale wyszkolony serwis.

Autorzy
Antoni Bijak