Mistrz ZEN pochodzi z Australii

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

Filozofia zen wymyka się jednoznacznej definicji, najogólniej mówiąc, jest to specyficzny sposób życia, który opiera się na wyciszeniu, medytacji i kontemplacji. Ma ona swoje korzenie w tradycji japońskiej. Zrodziła się w buddyjskich świątyniach shoin, w miejscach, gdzie mnisi oddawali się lekturze i medytacji. W ogrodach zen najważniejsza jest przestrzeń, a w medytacji uwolnienie swoich myśli. Według zen przestrzeń przenika cały wszechświat. Idea zen stała się inspiracją nie tylko dla filozofów, ale również dla projektantów sztuki użytkowej, czy też architektów. Istotą sztuki zen jest to, aby swoje otoczenie oczyścić ze wszystkich zbędnych elementów tak, aby stworzyć przestrzenne, skromne wnętrza. Wszelkie bibeloty i niepotrzebne przedmioty powinniśmy usunąć, aby zyskać czystą, niezakłóconą przestrzeń do refleksji i koncentracji. Dzięki temu nawet w małych wnętrzach można uzyskać nieco wolnego miejsca.
 
 Integre Pro Scan
 
Nadszedł czas, aby korzystając z filozofii zen, stworzyć zharmonizowane otoczenie, a co najważniejsze zacząć czerpać z pracy przyjemność – przyjemność z pomagania pacjentom oraz przyjemność, którą niesie użytkowanie Integre Pro Scan, pierwszego i jedynego lasera wielopunktowego, w pełni zintegrowanego z lampą szczelinową!

Laser zajmuje mało miejsca, a co najważniejsze jego unikalna budowa pozbawiona jest zewnętrznych połączeń kablowych i światłowodów, czy też masywnych skanerów. Pozwala to na lepszą organizację przestrzeni, minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz wprowadza niespotykany dotąd porządek. Najbardziej kompaktowa konstrukcja w historii laserów multispot tworzy ergonomiczne warunki zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Ergonomia to cecha, której warto przyjrzeć się bliżej. Największym utrudnieniem w trakcie pracy z laserami wielopunktowymi (pomijając kwestie fizyczne) są problemy z obsługą, wynikające ze skomplikowanego i nielogicznego interfejsu oraz kiepskiego oprogramowania. Integre Pro Scan jest konstrukcją, w której nic nie dzieje się z przypadku. Intuicyjną obsługę zapewnia sterowanie za pomocą wielofunkcyjnej płytki dotykowej. Jest to niespotykany do tej pory standard obsługi, dzięki któremu praca na tym laserze jest po prostu przyjemna. Ponadto kluczowe informacje o zabiegu wyświetlane są na ekranie tabletu. Pełna kontrola nad laserem jeszcze nigdy nie była tak prosta.
 
Porownanie lampy

Integre Pro Scan to połączenie technologii nowej generacji z legendarną optyką Ellex. Charakteryzuje ją zastosowanie najczystszych, niskodyspersyjnych kompozytów niwelujących aberracje i gwarantujących najwyższą przejrzystość. Wszystkie komponenty posiadają wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, które znacznie poprawiają transmisję światła. Co więcej, aktywny filtr nowej generacji zapewnia najlepszy, możliwy balans kolorów, doskonale chroniąc wzrok operatora. Optyka lampy to unikalna konstrukcja optymalizowana do obrazowania tylnego odcinka oka (1000 kąt konwergencji mikroskopu). Daje ona zwiększoną głębię ostrości, optymalne oświetlenie siatkówki oraz szerszy obraz na peryferiach. Jest to niezwykle istotne w przypadku terapii na dalekim obwodzie.
 
 Fotokoagulacja
 
Kolejną znaczącą kwestią są nowe głowice ZenTec, będące najbardziej zaawansowaną wersją głowic produkowanych przez firmę Ellex. Powstają one z najczystszych materiałów, łączonych termicznie w zrobotyzowanym procesie. Opatentowana, podwójna głowica daje możliwość wyboru konfiguracji spośród barw żółtej (561 nm) lub zielonej (532 nm) oraz opcjonalnie zielonej i czerwonej lub żółtej i czerwonej. W połączeniu z elastycznymi patternami, dostosowanymi do każdej aplikacji laserowej, Integre tworzy potężne narzędzie w rękach specjalisty chorób siatkówki. Całości dopełnia perfekcyjna, kontrolowana elektronicznie dystrybucja energii.

W tym roku ma miejsce premiera nietuzinkowego produktu. Zaproś mistrza zen do swojego gabinetu i odkryj jego wszystkie zalety. Integre Pro Scan jest już dostępny w sprzedaży.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki EllexOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.