Modułowa platforma do obrazowania przedniego odcinka

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/65/2019

ANTERION® pracuje w oparciu o technologię Swept Source OCT – zoptymalizowaną w kierunku wysokiej rozdzielczości, kontrastu oraz precyzji pomiarowej dostosowanej do potrzeb przedniego odcinka oka.
 
Eyetracker
Śledzenie ruchu gałki ocznej jest kluczowym zagadnieniem determinującym jakość badania OCT. Heidelberg Engineering do perfekcji rozwinął dwuwiązkową technologię TruTrack w OCT Spectralis®. Wiedza i doświadczenie pozwoliły na stworzenie nowej jakości obrazowania przedniego odcinka. Opatentowany układ ruchu śledzenia w czasie rzeczywistym zastosowany w OCT ANTERION® zapewnia, że skany są centrowane na osi widzenia. Podczas akwizycji położenie skanów jest automatycznie korygowane. Zwieńczeniem dzieła jest uzyskanie najwyższej jakości uśrednionego obrazu, przy minimalnym udziale szumu. Stwarza to możliwość otrzymania nieosiągalnej do tej pory głębi szczegółów oraz pewności pomiarowej. Zastosowane rozwiązanie umożliwia wykonywanie wiarygodnych badań kontrolnych (follow-up).
 
Rezultat: Jedna wydajna technologia, która łączy tomografię OCT przedniego odcinka oka, topografię rogówki, analizę wavefront, pachymetrię, pomiar długości osiowej i obliczenia IOL. Platforma ANTERION® otwiera nowe perspektywy w chirurgii zaćmy, laserowej chirurgii refrakcji, transplantologii rogówki, a także w diagnostyce rogówki oraz monitorowaniu jaskry.
 
ANTERION® zapewnia wysokiej jakości obrazy i wszechstronne pomiary, równocześnie minimalizując czas potrzebny na wykonanie wielu badań odcinka przedniego. Czas akwizycji jest szybki, dodatkowo nie ma potrzeby przesadzania pacjenta od OCT do topografu, aberrometru, kamery Scheimpfluga, biometru optycznego… Jednocześnie otrzymujemy pakiet wiarygodnych klinicznie, skorelowanych wzajemnie pomiarów.
 
ANTERION® opiera się na aplikacji Imaging App do wizualizacji w wysokiej rozdzielczości całego odcinka przedniego i dostosowuje się do różnych potrzeb klinicznych, oferując trzy opcjonalne aplikacje: aplikacja rogówki, aplikacja zaćmy i aplikacja pomiarowa.
 
Cornea App
Moduł umożliwia generowanie obrazów o wysokiej rozdzielczości oraz szczegółowych map, w tym: obraz z kamery, obraz OCT, mapy topograficzne krzywizny osiowej przedniej i tylnej części rogówki, mapy styczne, mapę total cornea power, mapy wavefront i mapę pachymetrii.
 
Cataract App
Dane uzyskane podczas analizy rogówki w połączeniu z pomiarem głębokości komory przedniej, grubości soczewki i długości osiowej, określają parametry istotne do kalkulacji soczewek IOL. Podgląd obrazu z kamery umożliwia potwierdzenie pomiarów. Oprogramowanie zawiera kalkulator soczewek (również torycznych). Zastosowanie SS-OCT, o długości fali 1300 nm, gwarantuje uzyskanie wyższego współczynnika powodzenia (success rate), w porównaniu z dotychczas stosowanymi technologiami optycznego pomiaru długości osiowej.
 
Metrics App
Zaawansowany i wystandaryzowany moduł diagnostyczny daje możliwość dokonania analizy pomiarowej. Wykonuje pomiary m.in.: głębokości komory przedniej, jej objętości, kąta przesączania, odległości spur-to-spur, white-to-white, obszarów TISA, ACA, AOD, SSA (również w postaci grafów 360º) i parametrów grubości soczewki.
 
HEYEX 2 – to kompletne rozwiązanie do zarządzania obrazem. Zaprojektowane w celu usprawnienia przepływu pracy i zwiększenia bezpieczeństwa danych. Zapewnia jednocześnie wszechstronne narzędzia kliniczne do obrazowania i zarządzania informacjami. Konstrukcja umożliwia połączenie kilku urządzeń w ramach jednej placówki, jak również w wielu lokalizacjach, aby pozwolić na równoczesny dostęp do danych i uprościć ich udostępnianie.
 
ANTERION® i Spectralis® tworzą zaawansowaną technologicznie i oferującą najszerszą paletę badań platformę diagnostyczną. Heidelberg Engineering po raz kolejny wytycza trendy oraz podnosi poziom diagnostyki okulistycznej.

Więcej informacji na temat Heidelberg, Anterion znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.

System preloadowany iSert®/ Vivinex™ - doskonałość z kraju kwitnącej wiśni

Sumienność, rzetelność i pracowitość to credo japońskiego społeczeństwa. Dzięki kultowi pracy, poczuciu obowiązku i odpowiedzialności za swoje działanie, Japończycy są dziś postrzegani jako pionierzy w rozwoju technologii i kreowaniu produktów, które nie mają sobie równych pod względem jakości. Dlatego też cieszymy się, że jesteśmy częścią ogromnej, japońskiej rodziny Hoya Surgical Optics. Dzięki temu polscy pacjenci mają dostęp do najbardziej zaawansowanych soczewek wewnątrzgałkowych, będących owocem długoletnich badań i doświadczeń naukowych.