MonoBlue najczystszy błękit trypanu

Autor: Karolina Stożek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/37/2011

Francuska firma Arcadophta w swojej ofercie, oprócz olejów silikonowych i gazów okulistycznych, posiada również znakomity pod względem właściwości błękit trypanu - MonoBlue. Służy on do wybarwiania struktur na rogówce i w tylnych częściach oka. Preparat ten oferowany jest w dwóch stężeniach – 0.055% przy usuwaniu zaćmy oraz 0.25% do witrektomii.
 
Co wyróżnia ten preparat od pozostałych?
MonoBlue to najlepszy preparat na rynku pod względem czystości - posiada ponad 95% barwnika przy najmniejszej ilości substancji toksycznych. Konkurencyjne, standardowe preparaty posiadają ok. 81% barwnika i proporcjonalnie więcej substancji toksycznych, co przekłada się na jakość wybarwiania poszczególnych struktur. Ponadto toksyczność preparatu jest niebezpieczna dla pacjenta. Wskazania do używania Monoblue: Tymczasowe barwienie tkanek rogówkowych, barwienie błon, barwienie  tkanek biorcy podczas operacji keratoplastyki, tymczasowa wizualizacja cieczy wodnistej, barwienie torbieli, pęcherzyka  filtracyjnego w celu jego oceny oraz barwienie antymetabolitów do wizualizacji powierzchni leczenia. Wskazany jest również do wybarwiania mas krystalicznych i tylnej części torebki, w celu sprawdzenia jej czystości, barwienia ciała szklistego, oraz torebki Tenona podczas enukleacji i wszczepienia protezy ocznej. Preparat MonoBlue występuje w dwóch pojemnościach – 1ml ampułko strzykawki dla stężenia 0.25% oraz 0.75ml dla stężenia 0.055%.
Preparat zatwierdzony przez Francuskie Władze Zdrowia.
 
 
 monoblueOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.