Najświeższe okulistyczne wieści po kongresie ESCRS

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Drodzy Państwo, za nami kolejna edycja najważniejszego wydarzenia na mapie europejskich spotkań okulistycznych – 34. Kongres Europejskiego Towarzystwa Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS). Tegoroczny zjazd odbył się w Kopenhadze w dniach 10-14 września. Nasi eksperci z działu okulistyki wrócili ze spotkań pełni świeżych pomysłów, uzbrojeni w wiedzę oraz informacje o nowościach na międzynarodowym rynku okulistycznym. 
 
 ESCRS

Zgodnie z polityką firmy, której celem jest wyszukiwanie i błyskawiczny transfer najnowszych technologii medycznych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na macierzysty grunt, przekazujemy informację o tym, co w najbliższym czasie wzbogaci naszą ofertę okulistyczną. 

Przede wszystkim szykujemy premierę długo wyczekiwanej soczewki toryczno-dyfrakcyjnej firmy HumanOptics. Nowa soczewka ToricaDiff -aA została oficjalnie zaprezentowana na zjeździe w Kopenhadze. Łączy w sobie cechy i zalety znanych już Państwu z portfolio Producenta soczewek klasy premium - torycznej i dyfrakcyjnej. Zbudowana jest, tak jak i pozostałe soczewki z rodziny -aA, na sprawdzonej platformie Aspiry -aA, z doskonałego jakościowo akrylu hydrofilnego. Soczewka daje ogromne możliwości w aspekcie poprawy komfortu pacjentów, wynikające z zaskakujących efektów pooperacyjnych. Umożliwia zarówno korekcję astygmatyzmu (będącego często przeszkodą dla wszczepu soczewki multifokalnej), jak i gwarantuje komfortowe widzenie dali i bliży dzięki centralnej części dyfrakcyjnej. Rozwiązanie to daje szansę na zachowanie ostrości widzenia w poszczególnych dystansach, bez utraty kontrastu również pacjentom z astygmatyzmem. I to wszystko podczas jednej operacji - implantacji tylko jednej soczewki, co więcej, za pomocą małego cięcia. 
 
 E-Eye

Wygląda na to, że nadchodzi również wiele zmian w leczeniu zespołu suchego oka! Mamy nadzieję wymiernie przyczynić się do tej rewolucji, rozpoczynając współpracę z francuską firmą E-Swin. Urządzenie E-Eye to jedyna na rynku certyfikowana platforma do leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma (MGD) światłem IRPL (Intense Regulated Pulsed Light). Co zaskakujące, urządzeniem nie działamy bezpośrednio na powieki, a stymulujemy nerw parasympatyczny dochodzący do gruczołów Meiboma, pobudzając je do pracy. Terapia, jak udowodniono, jest naprawdę skuteczna, a efekt jest niemal natychmiastowy i wyjątkowo trwały! Czyżby nadchodziły lepsze czasy dla sporej części społeczeństwa, cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości, wywołanych zespołem suchego oka? 

Kolejną nowością, jaka po kongresie ESCRS zasili naszą okulistyczną ofertę, jest wysoce zaawansowany technologicznie biometr Argos firmy Movu. Urządzenie, połączone z OCT przedniego odcinka, bazuje na technologii Swept-Source. Charakteryzuje je wyjątkowa szybkość pomiaru (0.6 sekundy) oraz bezkompromisowa dokładność, nawet przy bardzo twardej zaćmie. Więcej informacji na temat tego urządzenia już wkrótce. 

Kongres ESCRS to źródło cennych wiadomości dla naszych specjalistów oraz okazja do zdobywania informacji o innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą stać się kluczowe w Państwa praktyce. Na dzień dzisiejszy to wszystko, czym chcielibyśmy się z Państwem podzielić, jednak proszę uzbroić się w cierpliwość, gdyż już niedługo pojawiają się informacje o kolejnych, nowych i ciekawych pozycjach w naszej ofercie. 

Do zobaczenia na kolejnym zjeździe ESCRS już za rok!Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.