Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Nie daleko pada jabłko od jabłoni

Autor:
Tadeusz Pieronek, bp

Sposób myślenia, wartościowania i zachowania się współczesnego człowieka chyba nie zmienił się od początków ludzkiego gatunku.Wierzenia religijne, ale także mnóstwo teorii, proponują wyjaśnić genezę świata, w tym najciekawszej żyjącej na nim istoty, jaką jest człowiek. Biblia, zawierająca jakby nie było jeden z najstarszych opisów pojawienia się człowieka, mówi o stworzeniu go na obraz i podobieństwo Boga i do szczęścia obcowania z nim pod warunkiem, że okaże mu posłuszeństwo.

Ewa, żona pierwszego człowieka Adama, została poddana próbie wierności Stwórcy, który ostrzegł pierwszych rodziców, by mając dostęp do owoców wszystkich drzew rajskiego ogrodu, nie spożywali owoców z drzewa znajomości dobra i zła. Tego egzaminu Ewa nie zdała, ulegając kusicielowi, sugerującemu jej, że ten zakaz ma uniemożliwić ludziom, by nie stali się jak bogowie. Ewa jednak zerwała owoc i podzieliła się nim z mężem, uznała bowiem, że skoro może zyskać boską mądrość, to warto zaryzykować.

Podobnej próbie wierności twórcy natury, tej martwej i ożywionej,poddawany jest każdy człowiek. Ten wybór nie obciąża odpowiedzialnością rodzaju ludzkiego, jak to było przy pierwszych rodzicach, ale dotyczy indywidualnie, każdej istoty ludzkiej,obdarzonej, jak Ewa, wolnością wyboru. Nie wszyscy idą drogą Ewy,ale świat i żyjący w nim człowiek,są ciągle bardziej skłonni pójść jej śladem i to z tego samego powodu, co ona. Człowiek chce nie tylko panować nad naturą, ale żywi nadzieję, że z jej tworzywa potrafi wydobyć więcej, a człowiekowi zapewni spokój, dobrobyt i szczęście.

Osiągnięcia współczesnej nauki, a ostatnio niesamowity postęp genetyki,zdają się utwierdzać w przekonaniu,że ta nowa perspektywa zaspokoi ludzkie pragnienia i nie będą się one zwracać ku obiecywanej mu wiecznej szczęśliwości.

Już nie jedna ideologia, zmierzająca do dokonania podobnego przewrotu skończyła się fiaskiem, ale może i tym razem ktoś się skusi na to ponętne jabłko i zazna jego smaku.

Autorzy
Tadeusz Pieronek, bp