Nowe narzędzia Kateny do capsulorhexis

Autor: Karolina Stożek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/35/2011

Tagi:

Precyzyjne określenie capsulorhexis
Amerykańska frma Katena wprowadziła na rynek dwie nowe pęsety do capsulorrhexis, posiadające znaczniki na przedniej powierzchni, które ułatwiają pracę przy 5 mm nacięciu torebki.

Pierwszy znacznik znajduje się w odległości 2.5 mm od tipu i służy do mierzenia promienia, podczas gdy drugi znacznik (5 mm od tipu) pomaga w określeniu całkowitej średnicy pęknięcia.

Delikatne, trójkątne końcówki pęset nie podrażniają oka i mogą być stosowane zarówno do przedarcia torebki soczewki na początku zabiegu jak i uchwycenia i zdjęcia membrany. Pęsety dostępne są w dwóch wersjach: z prostymi szczękami (model Utrata) lub ze sklepionymi szczękami (model Masket).


Idealnie wyśrodkowane capsulorhexis
W celu zapewnienia optymalnego działania soczewek wewnątrzgałkowych należy precyzyjnie i dokładnie wyśrodkować capsulorrhexis. Jest to trudna do wykonania procedura zwłaszcza, kiedy źrenica rozszerza się nierównomiernie. Aby pomóc chirurgowi, frma Katena oferuje nowe narzędzie - Kellen Capsulorrhexis Marker. Dzięki 4 niebrudzącym wypustkom na obwódce pierścienia, lekarz jest w stanie wyśrodkować przewidywalnie 5.0 mm capsulorrhexis na powierzchni rogówki. Narzędzie to jest również dostępne z pierścieniem 6.0 mm do 5.5 mm capsulorhexis.

Integre

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.