Nowoczesna technologia optymalizuje pracę

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Świat gna naprzód w zaskakującym tempie. Niemal nieustannie pojawiają się nowe technologie i rozwiązania. Niektóre z nich rewolucjonizują nasze życie, bądź pracę. Inne właściwie znikają szybciej, niż zdążą zadomowić się na stałe w naszej świadomości. Dobrze, że w natłoku technologicznych nowości wciąż niezastąpiony pozostaje człowiek. To dla nas powstają nowe urządzenia i to nam mają służyć. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: na co zwrócić uwagę by dokonać wyboru, który wpłynie korzystnie na codzienną pracę? 

Rynek okulistycznego sprzętu diagnostycznego rozwija się w kilku płaszczyznach m.in.: wzrostu dokładności urządzeń, szybkości działania, zmniejszenia rozmiarów i integracji z siecią komputerową. Nie ulega więc wątpliwości, że odpowiedni wybór urządzeń nowej generacji pozwala zaoszczędzić sporo czasu i miejsca w gabinecie, co wcale nie wiąże się z gorszą jakością badania, często wręcz przeciwnie. Doskonałym przykładem jest najnowsza seria urządzeń firmy Visionix, której hitowym modelem jest, omawiana w poprzednich wydaniach naszego magazynu, stacja diagnostyczna VX120 łącząca w sobie funkcje pomiarów refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii, pupilometrii i pachymetrii połączonej ze zdjęciami przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga (dostępne są również mniej rozbudowane wersje urządzenia). 
 
 Visionix VX55

Takie połączenie pozwala przeprowadzić pomiary bardzo dokładnie i szybko (wykonanie kompletu badań na obojgu oczach trwa 90 s.), a kilka aparatów zostaje zastąpione jednym. Dzięki temu pacjenci nie muszą przenosić się z jednego urządzenia na drugie, a użytkownik zyskuje dodatkowo sporo miejsca i czasu. 

Chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię – integracji kilku systemów. Komunikacja urządzeń między sobą pozwala spojrzeć na diagnostykę kompleksowo, jako na swoisty obraz stanu zdrowia pacjenta w badanej płaszczyźnie. Tylko takie podejście umożliwia postawienie odpowiedniej diagnozy, dostrzeżenie korelacji pomiędzy poszczególnymi wynikami. W omawianym przypadku produktów Visionix producent przygotował dodatkowo specjalną platformę (nazwaną VX Box), pozwalającą na bezprzewodowe komunikowanie stacji z zewnętrznymi urządzeniami, a także przekazującą wyniki badań na serwer. Stacja diagnostyczna może być więc zintegrowana z elektronicznym foropterem, panelem LCD i dioptromierzem, a dostęp do danych jest możliwy z każdego komputera w sieci. 

Myślę, że każdy z nas pamięta lata, gdy producenci telefonów komórkowych projektowali dedykowane ładowarki, które mogły działać tylko i wyłącznie z telefonami ich marki. Wielu producentów sprzętu medycznego wykorzystuje ten mechanizm w swoich produktach do dzisiaj. Duża ilość urządzeń nie ma możliwości integracji z produktami konkurencji. Skutkuje to tym, iż bardzo często, w gabinecie zamiast jednej drukarki dedykowanej do wszystkich urządzeń, jest ich kilka. Przewagę uzyskuje Visionix, który swoim urządzeniom pozwala na komunikację z produktami innych marek, co wyraźnie usprawnia pracę i ogranicza koszty. 

Należy jeszcze wspomnieć o korzyściach wynikających z rozwoju technologicznego jakim jest miniaturyzacja urządzeń. Dzięki temu nie tylko zajmują one mniej miejsca, ale także zaliczane są do urządzeń przenośnych, co poszerza znacznie ich zastosowanie. 
 
 PlusOptix

Za przykład stawiamy autorefraktometr pediatryczny Plusoptix A12C. Urządzenie dzięki niewielkim rozmiarom i braku krępującego ruchy okablowania, pozwala w łatwy i szybki sposób wykonać badania refrakcji u osób najmłodszych, a także w przypadkach, gdy pomiar jest trudny do zrealizowania, np. u osób niepełnosprawnych. Urządzenie to wykonuje badanie z odległości jednego metra, przez co dziecko może siedzieć na kolanach rodzica. W efekcie wystarczy 0.5 sekundy skupienia uwagi dziecka na urządzeniu i otrzymujemy wyniki refrakcji (sfera, cylinder, oś cylindra), a także odległość między źrenicami, ich średnice i mapę refleksów rogówkowych mogącą wskazywać na występowanie zeza. 

Co ciekawe, obecnie nawet złożone optycznie urządzenia jak lampy szczelinowe, czy nawet mikroskopy operacyjne, coraz częściej stają się sprzętami kompaktowymi, możliwymi do przenoszenia. Przykładem może być mikroskop japońskiej firmy Inami, model L-0940 SD, kompaktowych wymiarów, przystosowany do przewożenia. Jest to sprzęt cechujący się znakomitą optyką, w zupełności wystarczający do operacji na przednim odcinku oka. W komplecie producent zapewnia walizkę przeznaczoną do przewożenia mikroskopu. Aparat może zostać zamontowany do blatu, lub tradycyjnie na podstawie jezdnej. 
 
 Inami

Nowoczesna technologia niesie ze sobą namacalne korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na codzienną pracę i sprawić, że stanie się ona bardziej wydajna i komfortowa. Wnikliwe zapoznanie się z istniejącymi rozwiązaniami na rynku medycznym pozwoli na optymalny wybór sprzętu nowej generacji, który zdecydowanie usprawni pracę.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.