Nowości FotoFinder - dokumentacja i obiektywna ocena łuszczycy z PASIvision

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Prosto ze spotkania dystrybutorów FotoFinder w Bad Birnbach (Niemcy), przywożę gorące jak bawarskie bajgle i odświeżające niczym piwo na Oktoberfeście nowości! 

Rewolucją w obrazowaniu medycznym jest wprowadzenie na rynek oprogramowania PASIvision – pionierskiej technologii dokładnego monitorowania pacjentów cierpiących na łuszczycę, oceny zaawansowania procesu chorobowego oraz obiektywnego pomiaru skuteczności leczenia i stosowanych terapii. 
 
PASIvision 
 
System działa w oparciu o technologię ATBM (ang. Automatic Total Body Mapping – automatyczne mapowanie powierzchni ciała). Aby wykonać dokumentację, wprowadza się do systemu wzrost pacjenta i ustawia się go przed obiektywem zgodnie ze wskazówkami FotoFinder Guided Photography, wyświetlanymi na ekranie monitora. Szczegółowe obrazowanie zmian łuszczycowych możliwe jest dzięki filtrowi polaryzacyjnemu Polfilter body. Filtr nałożony jest na aparat, który automatycznie poruszając się w górę i w dół, wykonuje zdjęcia całego ciała w świetle spolaryzowanym w niecałe 5 minut! Zanim system dokona analizy zdjęć, możliwy jest wybór typu zmian łuszczycowych i rozróżnienie na stan chroniczny lub ostry. 

Program ekspercki PASIscan, automatycznie analizuje zdjęcia zgodnie ze skalą PASI (ang. Psoriasis Area and Severity Index), uwzględniając: 
• wielkość obszarów zajętych chorobowo (głowa, kończyny górne, tułów oraz kończyny dolne) przedstawiona w procentach, 
• nasilenie rumienia w obrębie wykwitów łuszczycowych, 
• grubość i nawarstwienie łuski, 
• stopnie określające rozprzestrzenienie, grubość i teksturę łuski w skali 0 – 4. 

Wstępny wynik podany przez program (PASI pre-score) jest weryfikowany i zatwierdzany przez lekarza. Korekta może być konieczna, np. w przypadku płatów łuszczycowych przykrytych włosami, które mogą nie zostać wykryte przez oprogramowanie. Zdjęcia baseline (podczas pierwszej wizyty) oraz follow up (podczas kolejnych wizyt) są automatycznie porównywane. Program PASIscan mierzy zmiany zachodzące w czasie, w wynikach wszystkich czterech parametrów PASI. Dzięki temu, uzyskanie oceny PASI 50, 75, 90 lub 100 jest od razu widoczne! Są to bardzo ważne poziomy odniesienia w przypadku badań klinicznych. Raporty generowane indywidualnie dla każdego pacjenta, mogą zawierać strategię leczenia, wskazywać postępy lub sukcesy prowadzonej terapii. 
 
 medicam1000

Opieka nad pacjentami chorymi na łuszczycę jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych dermatologów. Szczególnie w ciężkich przypadkach, leczenie za pomocą terapii systemowej lub czynników biologicznych jest bardzo kosztowne. Metoda PASI jest obecnie złotym standardem w określaniu zaawansowania choroby. Do tej pory opierała się na ocenie wizualnej lekarza, co prowadziło do niespójności subiektywnych wyników, różniących się w zależności od doświadczenia i wiedzy oceniającego specjalisty. FotoFinder PASIvision pozwala na usystematyzowanie i obiektywizm oceny zaawansowania choroby oraz doskonałą dokumentację postępów leczenia. 

Mając na uwadze nowości sprzętowe, należy podkreślić, iż wszystkie systemy, które dostarczymy do Państwa od października 2016 r., będą wyposażone w najnowszy model kamery wideodermoskopowej medicam 1000. Oprócz doskonałej optyki oraz możliwości powiększania od 20 do 140 razy, kamera pozwala na obsługę zmiany powiększeń oraz przypisywania lokalizacji zdjęć za pomocą specjalnych przycisków na kamerze – szybko i wygodnie. 

Zachęcam Państwa serdecznie do zapoznania się z nowościami i możliwościami systemów FotoFinder podczas zbliżających się kongresów: 
• 13-15.10.2016 – Interdyscyplinarne Oblicze Dermatologii (Bydgoszcz), 
• 18-19.11.2016 – X Jubileuszowa Konferencja Edukacyjna – Andrzejki Dermatologiczne (Łódź), 
a także do indywidualnego umawiania się na prezentacje w Państwa gabinecie!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.