Operacje zaćmy - soczewki wewnątrzgałkowe - dywagacje chirurga praktyka w średnim wieku

Rozwój technik operacji zaćmy oraz historia soczewek wewnątrzgałkowych, w stosunku do innych dziedzin medycyny, są dosyć krótkie i większość okulistów w średnim wieku była świadkami ostatnich przeobrażeń.

W roku 1949 Sir HBadanie ultrasonograficzne oka aparatem OTI SCANerold Ridley jako pierwszy wszczepił soczewkę z polimetakrylanu metylu (PMMA)- był to czas soczewek w większości przednio komorowych i fiksowanych na tęczówce oraz ECCE. Po wprowadzeniu w 1969 roku przez Charlesa Kelmana fakoemulsyfikacji, nastąpił szybki rozwój technik operacyjnych, aparatury oraz implantów wewnątrzgałkowych (od 1975 roku tylnokomorowych).

Obserwując ostatnie 15 lat w mikrochirurgii oka, zauważamy swego rodzaju rewolucję. Nowe technologie, fakoemulsyfikatory zarówno proste jak i zaawansowane - prawie myślące, mówiące, kontrolujące operatora. Dynamicznie rozwija się również produkcja soczewek wewnątrzgałkowych, od PMMA do implantów zwijalnych: hydrożelowych, silikonowych, akrylowych oraz dodatkowo z filtrami promieniowania UV i światła niebieskiego, soczewek z optyką sferyczną, torycznych, czy wieloogniskowych. Dużo się dzieje w rozwoju technik operacyjnych: od tunelu twardówkowego do mikrocięć rogówkowych (MICS), wyeliminowanie szwów, procedury jednodniowe, prywatne ośrodki operatywno-diagnostyczne.

Narodowy Fundusz Zdrowia raczej nie promuje nowych trendów, czy produktów, jest to ograniczenie zwłaszcza ośrodków publicznych (pacjent nie może dopłacić).

Operacja mikrochirurgiczna z wykorzystaniem aparatu OS3 Novitrex 3000 firmy Oertli

Pozwolę sobie na stwierdzenie, że dobór techniki operacyjnej oraz modelu i typu soczewki, powinny odbywać się indywidualnie i uwzględniać takie czynniki jak: stan zdrowia, oczekiwania i potrzeby pacjenta oraz doświadczenie chirurga. Osobiście dokonując wyboru kieruję się przede wszystkim dobrem pacjenta, a co za tym idzie odpowiednią jakością materiałów i sprzętu. Dotychczas pracowałem na różnych fakoemulsyfikatorach, w tym na jednym z pierwszych urządzeń - UNIVERSAL (potem typ I, II). Obecnie na Oddziale Okulistycznym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu korzystam podczas operacji między innymi z urządzeniaOS3 NovitreX 3000 firmy Oertli.

W ostatnich latach rynek mikrochirurgiczny znacząco wzbogacił swoją ofertę. Chirurg może selekcjonować spośród wielu soczewek wewnątrzgałkowych. Pojawiają sięnowe technologie, rozwiązania i coraz nowsze soczewki, dlatego podjęcie decyzji, na jakim materiale pracować,jest tak trudne. Interesującą i godną polecenia propozycją, która stosunkowo niedawno zaistniała na naszym rynku, jest oferta firmy HumanOptics oraz soczewki Aspira, które między innymi, wszczepiamy od ponad roku na Oddziale Okulistycznym Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu. Soczewki HumanOptics, typ:Aspira -aA, Aspira –aAY, są wykonane z akrylu hydrofilnego, jednoczęściowe, tylnokomorowe, bezaberacyjne aplikowane z jednorazowego injektora.

Soczewki te charakteryzują się łatwością aplikacji, natomiast po implantacji dobrze się centrują. Ponadto należy stwBadanie grubości komórek śródbłonka aparatem EM-3000 firmy Tomeyierdzić, iż podczas kontroli pacjenci nie zgłaszają wrażenia olśnienia,nie zauważają istotnej różnicy przy wszczepianiu jako drugiej soczewki,nawet podkreślają uczucie lepszego kontrastu. Natomiast badający nie zauważają decentracji, nadmiernej ruchomości, czy migracji komórek nabłonka.

Doświadczenie w pracy z soczewką Aspira daje mi prawo do tego, aby ją zarekomendować i polecić, jako implant spełniający najwyższe wymagania zarówno chirurga jak i pacjenta.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOptics



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.