Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Operacje zaćmy – soczewki wewnątrzgałkowe – dywagacje chirurga praktyka w średnim wieku

Autor:
Wiesław Kiszczyński, lek.

Rozwój technik operacji zaćmy oraz historia soczewek wewnątrzgałkowych, w stosunku do innych dziedzin medycyny, są dosyć krótkie i większość okulistów w średnim wieku była świadkami ostatnich przeobrażeń.

Badanie ultrasonograficzne oka aparatem OTI SCAN

W roku 1949 Sir Herold Ridley jako pierwszy wszczepił soczewkę z polimetakrylanu metylu (PMMA)- był to czas soczewek w większości przednio komorowych i fiksowanych na tęczówce oraz ECCE. Po wprowadzeniu w 1969 roku przez Charlesa Kelmana fakoemulsyfikacji, nastąpił szybki rozwój technik operacyjnych, aparatury oraz implantów wewnątrzgałkowych (od 1975 roku tylnokomorowych).

Obserwując ostatnie 15 lat w mikrochirurgii oka, zauważamy swego rodzaju rewolucję. Nowe technologie, fakoemulsyfikatory zarówno proste jak i zaawansowane – prawie myślące, mówiące, kontrolujące operatora. Dynamicznie rozwija się również produkcja soczewek wewnątrzgałkowych, od PMMA do implantów zwijalnych: hydrożelowych, silikonowych, akrylowych oraz dodatkowo z filtrami promieniowania UV i światła niebieskiego, soczewek z optyką sferyczną, torycznych, czy wieloogniskowych. Dużo się dzieje w rozwoju technik operacyjnych: od tunelu twardówkowego do mikrocięć rogówkowych (MICS), wyeliminowanie szwów, procedury jednodniowe, prywatne ośrodki operatywno-diagnostyczne.

Operacja mikrochirurgiczna z wykorzystaniem aparatu OS3 Novitrex 3000 firmy Oertli

Narodowy Fundusz Zdrowia raczej nie promuje nowych trendów, czy produktów, jest to ograniczenie zwłaszcza ośrodków publicznych (pacjent nie może dopłacić).Pozwolę sobie na stwierdzenie, że dobór techniki operacyjnej oraz modelu i typu soczewki, powinny odbywać się indywidualnie i uwzględniać takie czynniki jak: stan zdrowia, oczekiwania i potrzeby pacjenta oraz doświadczenie chirurga. Osobiście dokonując wyboru kieruję się przede wszystkim dobrem pacjenta, a co za tym idzie odpowiednią jakością materiałów i sprzętu. Dotychczas pracowałem na różnych fakoemulsyfikatorach, w tym na jednym z pierwszych urządzeń – UNIVERSAL (potem typ I, II). Obecnie na Oddziale Okulistycznym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu korzystam podczas operacji między innymi z urządzeniaOS3 NovitreX 3000 firmy Oertli.

W ostatnich latach rynek mikrochirurgiczny znacząco wzbogacił swoją ofertę. Chirurg może selekcjonować spośród wielu soczewek wewnątrzgałkowych. Pojawiają sięnowe technologie, rozwiązania i coraz nowsze soczewki, dlatego podjęcie decyzji, na jakim materiale pracować,jest tak trudne. Interesującą i godną polecenia propozycją, która stosunkowo niedawno zaistniała na naszym rynku, jest oferta firmy HumanOptics oraz soczewki Aspira, które między innymi, wszczepiamy od ponad roku na Oddziale Okulistycznym Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu. Soczewki HumanOptics, typ:Aspira -aA, Aspira –aAY, są wykonane z akrylu hydrofilnego, jednoczęściowe, tylnokomorowe, bezaberacyjne aplikowane z jednorazowego injektora.

Badanie grubości komórek śródbłonka aparatem EM-3000 firmy Tomey

Soczewki te charakteryzują się łatwością aplikacji, natomiast po implantacji dobrze się centrują. Ponadto należy stwierdzić, iż podczas kontroli pacjenci nie zgłaszają wrażenia olśnienia,nie zauważają istotnej różnicy przy wszczepianiu jako drugiej soczewki,nawet podkreślają uczucie lepszego kontrastu. Natomiast badający nie zauważają decentracji, nadmiernej ruchomości, czy migracji komórek nabłonka.

Doświadczenie w pracy z soczewką Aspira daje mi prawo do tego, aby ją zarekomendować i polecić, jako implant spełniający najwyższe wymagania zarówno chirurga jak i pacjenta.

Autorzy
Wiesław Kiszczyński, lek.

Oddział Okulistyczny Reg...