OS4 - esencja perfekcji

Autor: Mateusz Rakoczy

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

os4
Gdy ostatni raz miałem okazję pisać do naszego magazynu moim zadaniem było przedstawienie i zapoznanie Państwa z najmniejszym aparatem do mikrochirurgii przedniego odcinka jaki istnieje na rynku - CataRhex 3. Nie ukrywam, że pisząc poprzedni artykuł myślami byłem przy zupełnie innej maszynie, mojej nowej muzie. Z ogromną przyjemnością przedstawiam Państwu najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie - aparat OS4. Jak ogromne emocje budzi, zapewne już Państwo wiedzą, bo jeszcze przed jego wprowadzeniem na rynek mieliśmy okazję ujrzeć to cudo szwajcarskiej techniki na Londyńskim ESCRS-ie. 

Na pierwszy rzut oka zauważymy nienaganną prezencję, której kluczowym elementem jest 15 calowy wyświetlacz dotykowy wykonany w całości ze szkła. Można go ustawiać pod dowolnym kątem oraz obsługiwać w foliowych rękawiczkach. Kolejnym elementem obok którego nie da się przejść obojętnie jest znacznych rozmiarów taca na narzędzia, której położenie możemy dostosować do własnych potrzeb i układu bloku operacyjnego. 

Pokazując konkurencji, iż dla chcącego nic trudnego, w towarzystwie aparatu dumnie prezentuje się również sterownik nożny. Dlaczego tak dumnie? Jest to nie tylko w pełni programowalny sterownik, pozwalający każdemu chirurgowi na ustawienie własnych wypracowanych parametrów, ale i całkowicie zintegrowana z maszyną część aparatu. Nie musimy już rezygnować z niektórych programów na korzyść innych. Przy pomocy sterownika możemy kontrolować i przełączać wszystkie funkcje aparatu. Pojawia się pytanie: skoro sterownik jest tak rozwinięty, a komunikuje się bezprzewodowo, to na jak długo starcza bateria? I tu otrzymujemy odpowiedź mile zaskakującą - wbudowany akumulator wystarcza na 50 godzin nieprzerwanej pracy, a pełne ładowanie odbywa się w ciągu 4 godzin. Wyjątkowe jest także to, że przy pomocy jednego sterownika kontrolujemy nie tylko parametry płynów czy witrektomu, ale również lasera. Co pewnie Państwa zaskoczy, chirurg może samodzielnie regulować moc lasera w trakcie zabiegu. 

Wróćmy do początku. OS4 to w pełni funkcjonalna platforma operacyjna, której głównym celem są operacje tylnego odcinka. Nie oznacza to jednak, że operacje zaćmy zostały potraktowane po macoszemu. Wręcz przeciwnie. Zapewne spotkali się Państwo z problemem przy podjęciu decyzji co do wyboru odpowiedniej pompy. Od dziś ten problem znika. OS4 dysponuje nie tylko zaawansowaną technologicznie pompą perystaltyczną oraz pompą Venturiego. Spotykamy się tu również z nową technologią SPEEP® – „Speed and Precision”, bo tak czytamy ów skrót. To możliwość ustawienia przepływu na ustalonym poziomie i sterowanie tylko i wyłącznie podciśnieniem. Co najważniejsze, system OS4 pracuje zawsze na takiej samej kasecie niezależnie od rodzaju wykorzystywanej pompy. Jak już wcześniej wspomniałem, technologia użyta do stworzenia OS4 jest niezwykle zaawansowana, pozwoliła dzięki temu na zwiększenie parametrów przepływowych. Obecnie przepływ wynosi maksymalnie 60 ml/min, a podciśnienie 650 mmHg przy pełnej stabilności komory przedniej. 

Przechodząc do witrektomii tylnej pojawia się ogromna ilość nowości oraz innowacji. Nasz aparat dysponuje 10.000 cięć/min przy nożu wyposażonym w podwójne ostrze. Dzięki systemowi kontroli pracy noża zachowujemy pełną wydajność przy wysokich prędkościach cięcia. Jako, że kluczem do udanego zabiegu jest wizualizacja, OS4 został wyposażony w dwa ledowe źródła światła, gdzie jedno z nich ma możliwość zmiany barwy. Pozwala to doskonale kontrastować kluczowe dla chirurga struktury oka. 

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, że OS4 to w pełni funkcjonalna platforma do mikrochirurgii oka, posiadająca wbudowany laser 532 nm, do którego możemy podłączyć endosondę, zaginaną ruchem identycznym jak przy pęsetach ILM. Ponadto laserem sterujemy za pomocą nożnego kontrolera, a dodatkowo operator może sterować mocą lasera w trakcie zabiegu. Przyznają Państwo, że jest to funkcja niespotykana w innych urządzeniach witrektomijnych. 

Inżynierowie w Oertli pomyśleli również o obsłudze aparatu. Nie musimy ręcznie przestawiać trójnika przy infuzji płynu, czy podaży powietrza - od dziś zrobi to OS4 po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Skoro mówimy o innowacjach i kroku w przyszłość musimy powoli pogodzić się z faktem, że chirurgia 23G wkrótce będzie wykorzystywana tylko do podaży i ekstrakcji oleju silikonowego. Przyszłość to operacje wykonywane przy pomocy narzędzi 25G oraz 27G. O ile trudno wyobrazić sobie podaż lub ekstrakcję oleju 5500 przez kaniule 27G, to musimy pamiętać, że usuwanie błon ILM przy pomocy takich narzędzi jest nie tyle możliwe, co pożądane. Firma Oertli wyszła na przeciw oczekiwaniom chirurgów i wprowadziła do swojej oferty akcesoria 25G, a wkrótce w katalogach zagoszczą również narzędzia 27G. 

W powyższym tekście zdarzyło mi się użyć sformułowania „platforma do kompleksowej chirurgii oka”, co w praktyce oznacza również możliwość wykonania zabiegu przeciwjaskrowego w jaskrze otwartego kąta przesączania. Od wielu lat Oertli promuje technologię HFDS, która jest dostępna również w aparacie OS4. Przy pomocy końcówki Abee Glaucoma Tip tworzymy 6 kieszeni w obrębie beleczkowania, które pozwalają na zwiększoną cyrkulację płynów. W ten prosty sposób obniżamy ciśnienie bez dodatkowego obciążania oka pacjenta. 

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że czeka nas rok pełen wyzwań, oraz nadziei, że nie tylko jako przedstawiciel i dystrybutor firmy Oertli, ale również jako partner, staniemy na wysokości Państwa oczekiwań i wspólnie wkroczymy w nową erę mikrochirurgii oka. Tak więc do zobaczenia na bloku operacyjnym.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.